Putin prý navrhoval Polákům rozdělit si Ukrajinu už v roce 2008

21.10.2014 11:20

Předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski v interview pro americký server Politico uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin už v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. Maršálek Sejmu Sikorski, který donedávna stál v čele polské diplomacie, ale později tvrdil, že jeho slova o Putinově návrhu při návštěvě premiéra Donalda Tuska v Moskvě nebyla dobře interpretována.

Putin prý navrhoval Polákům rozdělit si Ukrajinu už v roce 2008
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

„(Putin) po nás chtěl, abychom se podíleli na dělení Ukrajiny. Byla to jedna z prvních věcí, které Putin řekl premiérovi Tuskovi, když navštívil Moskvu," uvedl Sikorski v interview. Prý je Ukrajina umělý státní útvar a Lvov je polské město, čili by si ho Poláci měli zase zabrat.

Před druhou světovou válkou byl Lvov a okolí, představující nyní západní Ukrajinu, součástí Polska.

Tusk podle Sikorského, který premiéra do Moskvy doprovázel, na Putinův návrh nic neřekl, protože věděl, že je nahráván. Polsko však nikdy nevyjádřilo zájem připojit se k ruskému plánu. „Dali jsme to (Rusům) velice jasně najevo," ujistil Sikorski.

Ewa Kopaczová: Žádný polský premiér by se nepodílel na takové hanebnosti

Po zveřejnění interview, které by podle Reuters mohlo dále zhoršit napětí mezi Polskem a Ruskem, ale Sikorski podle agentury Reuters tvrdil, že nebyl správně pochopen. „Některá z mých slov byla přehnaně interpretována," napsal politik na Twitteru. Autor interview ale odpověděl, že nechápe Sikorského výtky: Napsal jen to, co mu Sikorski řekl.

„Pokud by Putin něco takového navrhoval, bylo by to skandální," prohlásila Ewa Kopaczová, která vystřídala v čele polské vlády Tuska, odcházejícího do Bruselu. Ujistila, že žádný polský premiér by se nepodílel na takové hanebnosti, jako je dělení cizí země.

Během březnové ruské anexe Krymu místopředseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij navrhl vládám Polska, Rumunska a Maďarska připojit se k dělení Ukrajiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …