Putin se může vykašlat na Spojené státy i EU. Ekonom rozebírá vyhlídky Ruska a vůbec nejsou černé

03.04.2015 20:23 | Zprávy
autor: pro

Ruská ekonomika sice zatím není v nejlepší kondici, ale podle experta Colina Chílcoata z oborového serveru oilprice.com se jí nabízejí značné příležitosti k budoucímu růstu. Prezident Vladimir Putin si prý může vybírat, koho přizve ke spolupráci, a nemusí se tak podbízet Západu.

Putin se může vykašlat na Spojené státy i EU. Ekonom rozebírá vyhlídky Ruska a vůbec nejsou černé
Foto: repro kremlin.ru, tan
Popisek: Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan

Na východní frontě panuje klid, stejný klid panuje i ve vztazích mezi světovými velmocemi. Především proto, že po uzavření mírové dohody v Minsku je na Ukrajině dodržován klid zbraní a pozornost světového společenství se obrátila na Írán a Jemen. Přesto není vztah mezi Ruskem a Západem o nic méně chladný, než tomu bylo v předcházejících měsících. Může ovšem takový antagonistický vztah přetrvat i v dlouhodobém horizontu? A pokud ano, mohou si obě dvě strany něco podobného dovolit?

V případě Ruska všeobecně převládá názor, že nikoli. Zdá se, že takové hodnocení je vzhledem k posledním statistikám celkem na místě. Centrální ruská banka předpovídá pokles ekonomiky o 3,5 až 4 % a v příštím roce o další procento. Rubl je sice nyní poměrně stabilizovaný, ale přesto od června loňského roku ztratil 40 % své hodnoty. Bývalý ministr financí Alexej Kudrin se nechal slyšet, že podle jeho odhadů budou Rusko události na Krymu v příštích třech až čtyřech letech stát 200 miliard dolarů. V ekonomice převládá šedá zóna a kromě Putina málokdo hýří optimismem, že by se mělo vše rapidně změnit k lepšímu.

Z Putinova pohledu se ovšem zase nic tak zásadního neděje. Ruský prezident vstoupil do šestnáctého roku v čele své země ať už v roli premiéra či prezidenta a nepotýká se vlastně s jinými problémy, než tomu bylo v roce prvním. Ekonomika stagnuje, životní úroveň klesá, odliv kapitálu je patrný a přímé zahraniční investice jsou naopak nízké. Vývoj ruské demografie a akciové trhy jsou na tom celkem dobře, ale v krátkodobém horizontu nepřinášejí makroekonomické ukazatele zemi příliš velké naděje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jeroným Tejc byl položen dotaz

Co se stane s majetkem, který bude pocházet z trestné činnosti, a který zabavíte?

Zaráží mě taky, že uvádíte, že budete moci zabavit majetek, který bude podezřelý. Neměl by být zabaven jen ten, u kterého je jisté, že pochází z trestné činnosti? Proti tomu nic nemám, ale pokud jde jen o podezření, nebude to pak snadno zneužitelné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusku narostly koule!“ či „Americká imperialistická prasata.“ Poznámky ze „zdi nářků“ v polském centru Solidarity

20:45 „Rusku narostly koule!“ či „Americká imperialistická prasata.“ Poznámky ze „zdi nářků“ v polském centru Solidarity

„Starší nemohou zabíjet mladé napořád,“ či „Svobodu pro Írán.“ Takové a spousta jiných vzkazů visí n…