ROP Severozápad mění vedení, na jihu zůstává Grüner

3. 12. 2012 22:01

Předsedou Výboru regionální rady Jihozápad zůstává radní Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD). Předsedou výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad byl zvolen Petr Navrátil (ČSSD).

ROP Severozápad mění vedení, na jihu zůstává Grüner
Foto: topgrant.cz
Popisek: Ilustrační mapa regionálních operačních programů
reklama

Regionální radu Jihozápad povede nadále Ivo Grüner. Novým místopředsedou se stal druhý náměstek jihočeského hejtmana, sociální demokrat Jaromír Slíva. Rozhodl o tom na svém zasedání výbor regionální rady.

"Dodržujeme tradici, úřad sídlí v Českých Budějovicích, předseda je proto z Plzně a jeho zástupce reprezentuje Jihočeský kraj," uvedla ředitelka úřadu ROP Jihozápad Ivana Makovičková.

ROP Jihozápad rozdělil už zhruba 90 procent z 18,4 miliardy korun určených na období v letech 2007 až 2013. Na lednovém zasedání chce regionální výbor představit komplexní analýzu čerpání financí. Podle ní pak rozhodne o dalším postupu ve zbývající části šestiletého období, které v příštím roce končí.

"Plánujeme vyhlášení posledních výzev. Jedna se určitě bude týkat opravy místních komunikací," řekla Makovičková.

Severozápad bude pod Navrátilem

Regionální radu ROP Seberozápad nově povede Petr Navrátil. Radní Karlovarského kraje bude předsedat radě, kterou čeká řešení hrozby více než dvoumiliardové sankce za chyby v čerpání projektů dotovaných z Evropské unie.

Jeho zástupcem bude Milan Pipal (KSČM) z Ústeckého kraje. Program je od letošního roku kvůli podezřelým finančním operacím pozastavený a peníze žadatelům neproplácí.

Regionální rada v pondělí zasedala poprvé po říjnových krajských volbách. Volbami skončilo funkční období dosavadních členů rady. Hned na prvním jednání nového zastupitelstva Karlovarského i Ústeckého kraje zastupitelé zvolili své zástupce do regionální rady.

Podle Navrátila nyní čeká výbor zejména řešení korekcí, které se týkají obou krajů a jejichž výše ještě není pevně stanovena. "Musíme také vybrat nového ředitele úřadu regionální rady. Nyní běží výběrové řízení a už jsme jmenovali výběrovou komisi, která dá výboru doporučení na jmenování nového ředitele," uvedl Navrátil.

Poslední ředitel úřadu Pavel Markvart je, stejně jako jeho předchůdci, vyšetřován v souvislosti s údajnou korupcí při rozdělování peněz ROP Severozápad. V Ústeckém a Karlovarském kraji měl rozdělit 19 miliard korun. Zhruba 16 miliard už rozdělil, z toho asi 11 miliard proplatil. Program je od letoška zastavený kvůli podezřelým finančním operacím a na rozdělení zbytku peněz je čas jen do konce roku 2013. Evropská komise navrhla pro schválené projekty sankci ve výši deseti procent dotace a dalších 12,4 procenta pro už proplacené projekty. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…