Rabují, i sanitky kradou. Zelenskyj o Rusech na Ukrajině

29.10.2022 8:04

„Na frontě to cítíme úplně jinak,“ pravil ukrajinský prezident k vývoji války a konstatoval, že Rusko využije každou příležitost, jak do boje nahnat další nevycvičené muže. A že tito muži budou dál na Ukrajině krást všechno, na co přijdou. Včetně sanitek. A ukrajinské lékaře nutí stěhovat se do Ruska. Zvláště v Chersonské oblasti prý Rusové ničí veškerou civilizaci.

Rabují, i sanitky kradou. Zelenskyj o Rusech na Ukrajině
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém dalším nočním projevu k občanům prozradil, že v pátek jednal s novou italskou premiérkou Georgií Meloniovou.

„Poblahopřál jsem paní premiérce k jejímu jmenování a jednal jsem o možnostech posílení naší spolupráce v různých oblastech, včetně bezpečnosti, hospodářství, diplomacie a zejména integrace naší země do evropských a euroatlantických struktur,“ uvedl Zelenskyj.

Pár slov věnoval i situaci na frontě.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že skončila částečná mobilizace. Podle Zelenského však toto oznámení prakticky nic neznamená.

„Na frontě to cítíme úplně jinak. Rusko se sice snaží zvýšit tlak na naše pozice pomocí mobilizovaných lidí, ale ti jsou tak špatně připraveni a vybaveni, tak bezohledně využíváni velením, že nám to dovoluje naznačit, že Rusko může brzy potřebovat novou vlnu vysílání lidí do války. Připravujeme se na to – připravujeme se na to, že současné ruské vedení bude hledat jakoukoli novou příležitost k pokračování války. Zejména díky svým komplicům v Íránu,“ pravil ukrajinský prezident.

Rusové podle něj vybrakovávají okupované oblasti Ukrajiny, Prý odvážejí např. veškeré zdravotnické vybavení do Ruska. A Ukrajinci žijící v dočasně okupovaných oblastech zůstávají bez lékařské péče.

„Prakticky tam likvidují celý systém zdravotnictví. Okupanti se rozhodli zavřít zdravotnická zařízení ve městech, odvážejí vybavení, sanitky – prostě všechno... Na lékaře, kteří ještě zůstali v okupovaných oblastech, vyvíjejí nátlak, aby se přestěhovali na území Ruska,“ prozradil Zelenskyj s tím, že před 24. únorem, před vpádem Ruska na Ukrajinu fungovaly i dnes okupované oblasti normálně a lidé se ke zdravotní péči dostali.

„Především se to týká Chersonské oblasti. Rusko dělá z Chersonské oblasti zónu bez civilizace, bez elementárních věcí dostupných ve většině zemí světa. Před příchodem Ruska byla tato oblast, stejně jako všechny ostatní oblasti Ukrajiny, zcela normální a bezpečná, všechny sociální služby pro lidi tam byly zajištěny... Život tam byl zaručen,“ pokračoval Zelenskyj.

Proto se obrátil na všechny Ukrajince žijící v okupovaných oblastech a vyslovil prosbu.

„A já chci nyní apelovat na všechny naše lidi v těchto okupovaných městech a okresech: prosím, udělejte vše pro to, abyste si navzájem pomohli – navzdory všem krokům okupantů. Ukrajinská vlajka se vrátí. Vrátíme normální život. Ale vy musíte tentokrát vydržet. Dobu, kdy i formálně okupanti potvrzují, že nemohou zůstat na území Ukrajiny, a proto se již nyní snaží krást zdravotnické vybavení a zotročovat zdravotnický personál,“ žádal ukrajinský prezident.

Oznámil také, že se ze všech sil pracuje na posílení protivzdušné obrany, zejména u klíčových energetických objektů. S výpadky elektrické energie se prý musí vyrovnávat asi čtyři miliony Ukrajinců a vláda v Kyjevě dělá podle prezidenta vše pro to, aby k výpadkům nedocházelo.

Nakonec se rozloučil tradičním zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

11:51 Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

Babiš, nebo Pavel. Zajeli jsme do městysu Mladé Buky, poznat, jak volby probíhají mimo Prahu. Slyšel…