Rachot ve sněmovně po ustřižení Piráta: Bolševický cenzor Filip! Co si to dovolujete?

05.06.2020 13:16

V Poslanecké sněmovně při mimořádné schůzi k nákupu zdravotnických pomůcek a intervence státu v soukromých firmách padala ostrá slova. Stalo se tak poté, co místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ukončil projev místopředsedy pirátských poslanců. Opoziční poslanci Filipa nařkli z bolševické cenzury.

Rachot ve sněmovně po ustřižení Piráta: Bolševický cenzor Filip! Co si to dovolujete?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Místopředseda pirátských poslanců Jan Lipavský podle Filipa nemluvil k tématu, které se týkalo informací vlády o nákupech zdravotnického materiálu a podílů v soukromých firmách či jiných zvažovaných intervencích. „Nenuťtě mě vysvětlovat jednácí řád, chovejme se k sobě korektně,“ upozornil jej místopředseda sněmovny.

„Pokud nesouhlasíte a trváte na tom, aby o tom rozhodla Sněmovna, já vám odeberu slovo a můžeme o tom hlasovat,“ utnul Filip projev Lipovského i přes jeho námítky. Pirátí upozorňovali, že předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) byl informován o tom, že tématem mají být i Smartwings.

Poté, co námitky proti Filipovu postupu v hlasování odmítla většina poslanců, vzedmula se z řad opozice vlna nevole. Poslanec ODS hovořil o Filipově podjatosti. „Beru to jako pokus o cenzuru v Poslanecké sněmovně,“ opřel se do Filipa.

Rozčílení Piráti pak ještě přitvrdili. „Bolševický cenzor tady odebírá slovo za to, že tu někdo hovoří o nákupu státu soukromých firem. Co si to dovolujete, pane Filipe,“ osočil se na Filipa pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Předsedající Sněmovny Vojtěch Filip se hájil tím, že jiný postup zvolit nemohl. „Já jsem nikoho necenzuroval," trval na svém. Lipavský proto vyzval Filipa, aby předal řízení schůze někomu jinému. Ten však výzvu odmítl se slovy, že pro svůj postup získal v hlasování důvěru sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…