Rada bezpečnosti se ohledně Ukrajiny nedokázala dohodnout. Byl to prý dialog hluchých

14.04.2014 7:40

Rada bezpečnosti OSN se na mimořádném zasedání k situaci na Ukrajině v noci na dnešek nedohodla na žádném kroku. Podle tiskových agentur se Západ a Rusko vzájemně obviňovaly z prohlubování krize. O jednání rady požádalo Rusko v reakci na nedělní oznámení Kyjeva, že dnes hodlá i s pomocí armády zahájit rozsáhlé protiteroristické operace na východě země namířené proti proruským separatistům.

Rada bezpečnosti se ohledně Ukrajiny nedokázala dohodnout. Byl to prý dialog hluchých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální tajemník OSN Pan Ki-mun
reklama

Podle agentury AFP se zasedání Rady bezpečnosti změnilo v „dialog hluchých" mezi západními představiteli a Rusy.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin vyzval západní partnery v čele s USA, aby vyvinuli tlak na Kyjev s cílem zastavit používání síly proti ukrajinskému lidu a zahájit skutečný dialog. „Západ rozhodne, zda se na Ukrajině bude možné vyhnout občanské válce," prohlásil ruský diplomat.

USA odsoudily dezinformace a propagandu Ruska

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Power odsoudila dezinformace a propagandu, kterých se podle Washingtonu dopouští Moskva v souvislosti s vývojem na Ukrajině. Power obvinila Rusko, že podněcuje nestabilitu na východě Ukrajiny. Tamní vývoj podle velvyslankyně kopíruje vývoj před březnovou anexí Krymu. „Víme, kdo je za tím - jedině Rusko je schopné podniknout takovou operaci v této oblasti," prohlásila Power.

Rusko rozmístilo u ukrajinské hranice až 40.000 dobře vyzbrojených ruských vojáků s bojovými letadly, tanky a děly, řekl na mimořádném zasedání RB OSN britský velvyslanec. Moskva má podle něj v oblasti navíc 25.000 vojáků, jež nedávno vyslala na Krym, který minulý měsíc zabrala.

„Satelitní záběry ukazují, že v blízkosti hranice s Ukrajinou je mezi 35.000 a 40.000 ruských vojáků, kteří jsou vybaveni bojovými letouny, tanky, dělostřelectvem a logistickými podpůrnými jednotkami," řekl britský velvyslanec Mark Lyall Grant.

Mimořádné zasedání v New Yorku začalo dnes kolem 02:00 SELČ (neděle večer místního času) a trvalo asi dvě a půl hodiny.

Rusko chtělo neformální a utajené jednání

Rusko si přálo, aby zasedání bylo neformální, za zavřenými dveřmi. Ale Francie a další západní země jako USA a Británie trvaly na tom, aby schůzka byla veřejná a aby se jí zúčastnil i ukrajinský představitel při OSN.

Západní diplomaté neočekávali z této schůzky žádné konkrétní výsledky. Jednalo se o desáté zasedání RB OSN od začátku krize na Ukrajině koncem února. Nemožnost dosáhnout konkrétního výsledku je dána tím, že země zastávající protichůdné názory na ukrajinskou krizi, tedy Rusko na straně jedné a Spojené státy či Británie na straně druhé, patří v Radě bezpečnosti ke stálým členům s právem veta.

Dnes v 08:00 SELČ vyprší ultimátum, které dal o víkendu úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov proruským ozbrojencům k tomu, aby výměnou za amnestii složili zbraně a uvolnili obsazené státní úřady na východě Ukrajiny. V opačném případě prezident pohrozil, že proti nim zahájí operaci s pomocí armády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …