Radikálové z IS prý obchodují i s lidskými orgány

18.02.2015 11:40

Irák navrhuje, aby se Rada bezpečnosti OSN zabývala podezřením, že radikálové z organizace Islámský stát (IS) obchodují s lidskými orgány. OSN o to v úterý požádal irácký velvyslanec při OSN Muhammad Hakím. V Iráku se podle něj množí nálezy mělkých hrobů, v nichž jsou lidská těla s řeznými ranami a vyňatými ledvinami a dalšími orgány. V Mosulu prý členové IS povraždili několik lékařů, kteří odmítli orgány vyoperovat. Informuje o tom ČTK.

Radikálové z IS prý obchodují i s lidskými orgány
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Hakím Radu bezpečnosti seznámil s celkovou situací v Iráku a IS obvinil z genocidy proti některým etnickým skupinám. V RB OSN hovořil i zvláštní zmocněnec OSN pro Irák Nikolaj Mladenov. Řekl, že v lednu v zemi přišlo v bojích o život na 790 lidí. Nejdůležitějším úkolem v Iráku je podle něj vybojovat zpět území, která IS obsadil v loňském roce. Skupina drží podle odhadů až třetinu území nejen v Iráku, ale i v Sýrii a zavádí tam islámské právo šaría.

Podle Mladenova jsou nejznepokojivější zprávy o odvetných útocích na sunnity z oblastí, které už armáda s pomocí milicí a Kurdů osvobodila.

Televizní stanice CNN uvedla, že v úterý večer IS zahájil velký útok na dvě kurdská města jižně od kurdského střediska Irbílu. IS prý vyslal své lidi z několika směrů do oblasti, kde působí i letadla mezinárodní koalice. Bojové linie jsou prý ale tak blízko, že letci nemohou zaměřit bojovníky IS bez nebezpečí pro protistranu.

Islámský stát podniká téměř denně výpady proti pozicím kurdské obrany v oblasti vzdálené necelých 50 kilometrů od Irbílu. Kurdové si dlouhodobě stěžují, že mají k dispozici méně výkonné zbraně než IS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…