Radši si sedněte. Zjistili jsme, jak Fajt hospodařil s penězi z vašich daní. Tak třeba „indický výlet“ za statisíce. Výsledek vám opravdu podlomí kolena

14.05.2019 16:55 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Ministr kultury Antonín Staněk nedávno před poslanci z podvýboru pro kulturu mluvil o důvodech, které ho vedly k odvolání šéfa Národní galerie (NG) v Praze Jiřího Fajta. Většina mediálních výstupů zněla tak, že ministr poslance o správnosti svého rozhodnutí nepřesvědčil.

Radši si sedněte. Zjistili jsme, jak Fajt hospodařil s penězi z vašich daní. Tak třeba „indický výlet“ za statisíce. Výsledek vám opravdu podlomí kolena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Jaká je realita? Stačí dát na stůl fakta. Konstatování, že “poslance nepřesvědčili”, totiž může navodit dojem, že takový závěr vyslovilo celé plénum Poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti šlo o pouhý podvýbor pro kulturu, který čítá dohromady sedm členů. Podstatné též je, že z oněch sedmi poslanců je šest opozičních a pouze jedna poslankyně z hnutí ANO. Věc je tedy zřejmá.

Kromě toho několikrát padlo, že ministru kultury nic jiného než Fajtovo odvolání nezbývalo. V opačném případě by riskoval, že za podivné hospodaření, které se exšéfovi NG podařilo prokázat, by se zodpovídal sám Staněk.

Šéf ČSSD Jan Hamáček navíc prohlásil, že ministrovo zdůvodnění, proč Fajta odvolal, je dostačující a v pořádku.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…