Rakouský prezident se neshodl s tím naším. V otázce kvót pro uprchlíky

11. 4. 2016 20:07

Rakouský prezident Heinz Fischer přijel dnes na dvoudenní návštěvu České republiky. Do Prahy přicestoval se svou ženou Margit netradičně vlakem. Z hlavního nádraží pak přejel zvláštním vlakem s historickými vozy do Stochova poblíž prezidentského sídla v Lánech. V Lánech Fischer jednal s českým prezidentem Milošem Zemanem. V Česku zůstane do úterý, kdy se mimo jiné setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Rakouský prezident se neshodl s tím naším. V otázce kvót pro uprchlíky
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Vlak s rakouským prezidentem zastavil u prvního nástupiště hlavního nádraží v Praze v 11:07. Na Fischera tam u sochy zachránce židovských dětí Nicholase Wintona čekala nastoupená jednotka Hradní stáže s prapory, uvítal ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Dobře naladěný rakouský prezident pak zamával novinářům a přešel po červeném koberci do Vládního salonku. V něm strávil přibližně půl hodiny, než byl přistaven vlak s historickými vozy. Zprávu přinesla ČTK.

V Lánech se končícímu rakouskému prezidentu dostalo mimořádných poct

Vlak tažený parní lokomotivou dorazil do Stochova krátce před 13:00, na nástupišti Fischera a jeho manželku přivítal Zeman se svou manželkou Ivanou. Na nádraží čekala také více než stovka přihlížejících i čestná jednotka v historických uniformách československých legionářů. Prezidenti na nádraží odhalili pamětní desku, která připomíná první setkání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rakouského protějšku Michaela Hainische v roce 1921. Cestou na lánský zámek se zastavili na hřbitově, kde položili věnec na Masarykův hrob.

V Lánech se končícímu rakouskému prezidentu dostalo mimořádných poct. Zeman ho na zámku přijal jako prvního cizího státníka s vojenskými poctami včetně 21 dělových salv, které zazněly během státních hymen. Ty byly poprvé v novodobé české historii na počest zahraničního hosta stříleny při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Před společným obědem a jednáním se oba prezidenti krátce prošli zámeckým stromořadím.

Vídeň volá po spravedlnosti v přerozdělování uprchlíků

Oba politici se spolu bavili třeba o uprchlické krizi, na kterou mají odlišné názory. Shodují se ale v pochybnostech nad dohodou o navracení uprchlíků mezi EU a Tureckem. Zeman na tiskové konferenci zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót, Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit. Už ve vlaku cestou do Prahy novinářům řekl, že odlišné postoje obou zemí vycházejí z rozdílné výchozí pozice, která znamená rozdílné zájmy.

Mluvili dále o dopravním spojení mezi oběma zeměmi a ujistili se vzájemným přátelstvím. Fischer, kterému končí druhé funkční období, slíbil, že Česko bude navštěvovat i v budoucnu. Zároveň Zemanovi přislíbil, že udělá vše pro jeho brzkou návštěvu ve Vídni.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezidenti si na lánském zámku prohlédli i malou výstavku, na které byly kromě fotografií ze setkání Masaryka s Hainischem vystaveny i dobové dokumenty, včetně tehdejší mezistátní smlouvy mezi Československem a Rakouskem o vzájemné neutralitě a spolupráci. Archiváři připravili i dokument představující tehdejší menu nebo zasedací pořádek hostů.

Na dnešním programu Fischera byla také návštěva rakouského velvyslanectví a státní večeře na Pražském hradě. V úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář, výstavu na Kampě a památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…