Rath navrhuje náhradní výživné. Za neplatiče by je hradil stát

29.03.2013 10:58

Za neplatiče výživného na děti by měl alimenty hradit stát, který by je také pak po dlužnících vymáhal. Novelu zákona o rodině, která to předpokládá, poslal z vazby do sněmovny David Rath. Předloha by také stanovila rozsah výživného, o němž rozhoduje soud. Nyní ji musí posoudit vláda.

Rath navrhuje náhradní výživné. Za neplatiče by je hradil stát
Foto: hns
Popisek: David Rath se svým formulářem

Zavedení takzvaného náhradního výživného by mělo podle Ratha ulehčit situaci rodiči, který má dítě v péči. Nyní musí vymáhat alimenty sám.

O výživné od státu by mohl podle novely žádat rodič správu sociálního zabezpečení v případě, že by nedostal obvyklé alimenty ani 20 dnů po termínu splatnosti. Žádost by musel podávat každý měsíc. Stát by pak částku, k níž by připočetl 5000 korun za administrativní náklady, vymáhal po dlužníkovi. Pokud by ale neplatič pobíral dávky v hmotné nouzi, musel by podle předlohy stát počkat do doby, až se jeho sociální situace zlepší.

Rath navrhuje přidat do zákona také ustanovení, podle kterého by výživné mělo činit osm až 16 procent čistého příjmu rodiče, který má alimenty platit. Soudy by měly přihlížet k "počtu vyživovacích povinností rodiče a věku dítěte".

Rath pilně pracuje i ve vazbě

Rath je stíhán v souvislosti s dřívějším působením ve funkci středočeského hejtmana pro podezření z korupce, čeká na soud. Z vazby poslal do sněmovny už 12 předloh. Návrhy dolní komora projednávat nemůže; jednací řád totiž předpokládá, že je navrhovatel uvede osobně.

Soud v polovině března rozhodl, že poslanec by se mohl dostat z vazby na dvoumilionovou kauci; státní zástupce se ale odvolal a verdikt posuzuje odvolací soud. Rath je ve vazební věznici od loňského května.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…