Rath nemá imunitu, jeho proces pokračuje, rozhodl Nejvyšší soud

5. 11. 2013 20:07

Trestní řízení s bývalým středočeským hejtmanem a exposlancem Davidem Rathem (dříve ČSSD) kvůli korupci ve Středočeském kraji může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS). Trestná činnost, z níž je bývalý poslanec podezřelý, totiž nesouvisí s jeho výkonem mandátu poslance, řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Rathovi obhájci rozhodnutí nechtějí zatím komentovat. Dozorující žalobce vyjádřil spokojenost.

Rath nemá imunitu, jeho proces pokračuje, rozhodl Nejvyšší soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath před soudem
reklama

Rathovi hrozí až 12 let vězení. Prostřednictvím svého advokáta se letos 19. července obrátil na Nejvyšší soud se žádostí o jeho vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. V době zahájení stíhání byl totiž nejen hejtmanem, ale také poslancem ČSSD. NS ale k vynětí neshledal důvody. 

Advokáti Ratha Roman Jelínek a Adam Černý nechtějí rozhodnutí komentovat, dokud jej nedostanou písemně. "Musíme informovat klienta a poradit se s ním, jak reagovat. Uvidíme se koncem týdne, pak se k tomu možná vyjádříme," řekl Černý. Podle něj připadá v úvahu "možná ústavní stížnost."

Spokojenost s rozhodnutím vyjádřil státní zástupce Petr Jirát, který v případu podal na základě policejního vyšetřování obžalobu. O žádosti podané k NS prý věděl od obhájců Ratha a chápal ji jako jednu z dalších možností jak přezkoumat, zda je Rath trestně stíhaný podle zákona. Žalobce řekl, že písemné rozhodnutí nedostane, bude si jej muset vyzvednout na soudu. "Pokud je pravda, co říkáte, pak soud uznal, že zákonně stíhán je," uvedl Jirát. "Jsem tomu rád, předpokládal jsem to," dodal.

"Obviněný byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením," uvedl Knötig. Loni v květnu nejprve dala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) souhlas se zadržením tehdejšího poslance Ratha. Stalo se tak poté, co jej policie zadržela s krabicí od vína, v níž měl sedm milionů korun.

Následně dala Sněmovna loňského 5. června souhlas s Rathovým stíháním kvůli přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Před hlasováním o vydání ke stíhání si poslanci vyslechli Rathův projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.

"Nejvyšší soud svým rozhodnutím nepředjímá jakýkoli další postup orgánů činných v trestním řízení v dané věci a nemůže se vyjadřovat k dalším zjištěním učiněným ve věci," dodal mluvčí. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není přípustný žádný opravný prostředek.

Žalobce v kauze Rath viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Hlavním důkazem jsou prý policejní odposlechy. Na základě nich žaloba tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což provázela korupce.

Vše údajně organizovala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten byl dříve také poslancem a ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath podle žalobce o manipulacích věděl coby hejtman kraje a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. V kauze se od srpna koná u Krajského soudu v Praze proces. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…