V rámci uprchlické krize neděláme podle Zemana rozhodně vše, co je v našich silách. „Bylo by optimální, kdyby EU chránila své vnější hranice, ale skupina Frontex je naprosto bezmocná,“ uvedl s tím, že pro prázdné lodě převaděčů se dokonce vracejí muži s kalašnikovy. „Když nefunguje celoevropská ochrana hranic, tak se před ilegálními imigranty musíme bránit vlastními silami. Rozhodně je jednodušší vracet uprchlíky do zemí, odkud přišli, a to podle dublinských dohod,“ dodal s tím, že k ochraně hranic se může kromě zesílených policejních hlídek využít i armáda.
Jak následně prezident uvedl, česká vláda souhlasila s umístěním 1 500 uprchlíků na naše území, což je podle něho jedna kategorie běženců. „Druhou kategorií uprchlíků jsou lidé, kteří utíkají z politických příčin. A třetí kategorií jsou ekonomičtí imigranti, u nichž ani nevíme, jestli u nás chtějí pracovat, nebo jen pobírat sociální dávky,“ dodal prezident s tím, že nám nikdo prozatím neřekl poměr mezi ekonomickými a politickými imigranty. „Podle mého názoru je většina imigrantů ekonomických, neboť přicházejí i ze zemí, kde válka neexistuje. Mám podezření, že tito lidé u nás pracovat nechtějí,“ doplnil. Zároveň zkonstatoval, že je u nás více než odsouhlasených 1 500 uprchlíků a jsou na našem území nezákonně. Ti by měli být podle hlavy státu okamžitě vráceni, nikoliv umístěni do detenčních zařízení.
Uprchlíci a hrozící rizika
Podle Zemana čelíme v souvislosti s příchodem uprchlíků třem rizikům. „První riziko spočívá v tom, že u nás vzniknou ghetta, neboť tito lidé nebudou schopni asimilace. Druhé riziko je riziko infekčních onemocnění, které nepokládám za příliš pravděpodobné. A třetí riziko za riziko pokládám – Islámský stát k nám vyšle spící buňky, což je zárodek budoucích teroristických organizací,“ řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef