Řecko by se mělo mít na pozoru: Turci se připravují na válku, varuje europoslanec David

19.11.2020 20:25

„Uplynulo jen pár dní od skončení jedné války, v níž se turecká armáda účastnila po boku Ázerbájdžánců agrese proti Arménům v Arcachu, a Turci už se připravují na další,“ varuje europoslanec Ivan David (SPD) a ukazuje na požadavky tureckého prezidenta Recepa Erdogana vůči Řecku. Obavy vzbuzuje i Erdoganova návštěva na severu Kypru.

Řecko by se mělo mít na pozoru: Turci se připravují na válku, varuje europoslanec David
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu
reklama

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12019 lidí
David upozorňuje, že o víkendu turecké námořnictvo a armáda nacvičovaly vylodění. „Cvičení se sice odehrálo na tureckém pobřeží, je však celkem jasné, že tam se asi nechystají,“ komentuje.

„Aby bylo jasné opravdu každému, kam hodlá turecký prezident Recep Erdogan armádu vyslat, pronesl turecký ministr obrany Halusi Akar u příležitosti cvičení projev, v němž opakoval požadavek, aby Řecko demilitarizovalo 16 ostrovů nacházejících se poblíž Turecka,“ připojil europoslanec s tím, že se měl Erdogan odvolávat na lausannskou dohodu, která stanoví, že by řecké ostrovy v Egejském moři neměly být osazené vojenskými posádkami.

„Turecký prezident Recep Erdogan přitom v roce 2019 veřejně oznámil, že Turecko od lausannské mírové dohody odstupuje. Současně jménem Turecka vznesl územní nároky nejen na těchto 16 ostrovů, které náleží Řecku, ale i na desítky dalších nejen v Egejském moři. Turecko požaduje odstoupení řady ostrovů až k Itálii,“ dodává David. Podle něho Řecko armádu na ostrovech využívá zejména kvůli přílivu migrantů.

Fotogalerie: - Ne turecké agresi

Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...

Připojil též výčet míst, kde se Turecko v poslední době zapojuje do konfliktů: „Během doby, kdy je tureckým prezidentem Recep Erdogan, Turecko vojensky napadlo Sýrii, Irák, Kurdistán, který vyhlásil nezávislost na Iráku v roce 2017. Letos se turecký expediční sbor zapojil po boku džihádistů z vlády národní shody (GNA) samozvaného premiéra Faíze al-Sarrádže do bojů v Libyi. Útokem tureckých raket na pozice Libyjské národní armády (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, bylo ukončeno příměří vyjednané OSN.“

„Z tohoto výčtu je jasné, že dokud nebude turecký prezident Recep Erdogan s pouty na rukou předán Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, aby se zodpovídal z válečných zločinů, které nařídil, nebude v Evropě a jejím okolí naděje na dlouhodobý mír,“ uzavírá politik.

Erdoganova slova však mohla být mířena kromě Řecka i ke Kypru. Během víkendu turecký vůdce navštívil anektovanou část severního Kypru a zmínil možnost, že by místo sjednocení ostrova v rámci federace měla existovat dvojice oddělených zřízení.

Fotogalerie: - Turecko vzpomínalo na "tatíčka"

Turecko si připomnělo osmdesáté výročí smrti "Otce...
V téměř půldruhého milionu velkém městě Konya je m...
Významný učitel súfismu Mevlana z vosku
Tančící derviš asi ze sádry
Ve vnitrozemí Turecka ležící Kappadokie
Kappadokie v překladu znamená "země krásných koní"

Severní Kypr přitom uznává jen Turecko, které území za pomoci vojenské invaze okupuje od roku 1974.
Přestože se obyvatelé obou stran ostrova snaží o nalezení shody a pro federaci se vyslovily i Řecko či Egypt, Erdogan snahu o sjednocení ostrova označuje za „plýtvání časem“.

Samotní turečtí Kypřané na mnoha místech i přes zákaz proti tureckému vůdci protestovali a vyjádřili obavy, že by Erdogan mohl mít v úmyslu Severní Kypr anektovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

16:25 Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijala pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce, k…