Ředitel rozhlasu čelil poslancům z ODS. Němcová křičela o vyřizování účtů, Stanjura uraženě odešel

07.06.2018 20:28

Na sněmovním volebním výboru bylo ve čtvrtek pěkně dusno. Situaci okolo čerstvě ohlášeného propouštění ve veřejnoprávním médiu přišel vysvětlovat poslancům generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Miroslava Němcová v debatě připomněla nedávný spor šéfa rozhlasu s reportérem Jankem Kroupou a zajímalo ji, jestli nejde o vyřizování účtů.

Ředitel rozhlasu čelil poslancům z ODS. Němcová křičela o vyřizování účtů, Stanjura uraženě odešel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Chystané hromadné propouštění v Českém rozhlase na čtvrtečním jednání sněmovního volebního výboru vyvolalo výrazný rozruch. Zavoral poslancům vysvětloval důvody pro čerstvě oznámené propouštění ve veřejnoprávním rádiu. Jako důvod uvedl, že nechce zvyšovat koncesionářské poplatky a díky propouštění budou peníze pro ostatní zaměstnance. „Mým cílem je valorizovat mzdy všem, kteří po 30. září zůstanou. Nechci omezovat služby veřejné služby,“ sliboval podle serveru Novinky.cz Zavoral. Nad tím se nevěřícně podivovali někteří poslanci ODS, především Zbyněk Stanjura a Miroslava Němcová. Němcovou zajímalo, jestli si Zavoral nevyřizuje účty se svými oponenty, a připomněla kauzu reportáže Janka Kroupy, která se týkala zájmů Andreje Babiše. „Dvě stě redaktorů se za Janka Kroupu postavilo,“ zdůraznila Němcová.

Celá zpráva zde.

Narážela tak na aféru z letošního února. Rozruch v té době vyvolaly reportáže investigativního reportéra Janka Kroupy o hospodaření koncernu Agrofert na pozemcích, které mají nevyjasněné vlastníky. Zavoral kritizoval jejich zpracování. Poslankyně se proto chtěla ujistit, že to nemá vzájemnou souvislost. „Chci se ujistit, že tyto kroky nemají být vyřízení účtů s těmi, kteří se ozvali a nesouhlasili s generálním ředitelem v jeho postoji,“ uvedla Němcová a varovala, že není možné, aby byla narušena svoboda lidí, kteří měli svůj názor a nebáli se generálnímu řediteli postavit.

K vyhrocené situaci se následně přidal i poslanec Stanjura. Toho zajímalo, kolik z propouštěných lidí bude ze zpravodajství a politického komentátorství. Poslanec ANO Aleš Juchelka, řídící jednání, vzápětí poslancům Němcové a Stanjurovi vytkl, že na ČRo vytvářejí politický nátlak tím, že chtějí vědět konkrétní jména. Podle Zavorala jde o standardní manažerské rozhodnutí. „Možná se dohodneme na odchodu a institut hromadného propouštění možná nevznikne,“ dodal šéf ČRo.

Dusná atmosféra ale gradovala. Stanjura si takové osočování nenechal líbit a Zavoralovi dále vyčetl, že vystupuje arogantně, a odešel před skončením jednání výboru. „Nikdy jsem nezažil takové peskování ředitele veřejnoprávního média. Takový způsob komunikace s generálním ředitelem mě uráží,“ řekl po Stanjurově odchodu Zavoral.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…