Reformovat Radu bezpečnosti OSN a bojovat s terorismem. Nejen tyto výzvy vzešly z jednání Zemana s indickým prezidentem

07.09.2018 13:51

Indický prezident Rám Náth Kóvind byl s vojenskými poctami uvítán na Pražském hradě. Spolu se svou chotí se setkal s českým prezidentským párem. Poté Kóvind se Zemanem projednali celou řadu témat a vydali společné memorandum o spolupráci. Indického prezidenta čeká ještě schůzka s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s jeho stranickým kolegou, předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

Reformovat Radu bezpečnosti OSN a bojovat s terorismem. Nejen tyto výzvy vzešly z jednání Zemana s indickým prezidentem
Foto: wikipedia
Popisek: Indická vlajka.
reklama

Kóvind s manželkou přijel na Hradčany v 10:30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech, připomněla ČTK.

Prezidenti se shodli, že vztahy obou zemí jsou dobré, protože stojí na solidních základech. Oba státy ctí stabilitu, právní stát a demokratická pravidla. Ve společném prohlášení se vrcholní představitelé obou zemí shodli na tom, že chtějí vzájemné vztahy ještě prohloubit, a to především v oblastech, kde se zájmy obou zemí shodují. Shodují se prý např. v tom, že se musí zreformovat Rada bezpečnosti OSN, aby více odrážela proměny světa na počátku 21. století.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Oba představitelé jednoznačně odsoudili terorismus v jeho všech podobách, stejně jako projevy přeshraničního terorismu. Zdůraznili význam mezinárodního úsilí v boji proti terorismu. Vyzvali všechny státy, aby neposkytovaly teroristům útočiště, aby se zaměřily na rozbití teroristické infrastruktury, sítí a financování, a aby zamezily přeshraničnímu pohybu teroristů. Oba představitelé také zdůraznili, že terorismus nemůže být za žádných okolností jakkoliv ospravedlnitelný a neměl by být spojován s žádným náboženstvím, státní příslušností, civilizací nebo etnickou skupinou,“ stojí v prohlášení.

„Prezident Zeman a prezident Kóvind ocenili vysokou úroveň kompetence obou zemí v oblasti výzkumu a inovací. V tomto ohledu uvítali podepsání pracovního plánu na podporu česko-indických projektů v letech 2019-2022 mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem vědy, techniky a technologie Indické republiky,“ říká další z bodů.

Kromě jednání se Zemanem bude mít Kóvind během dne příležitost mluvit také s premiérem Andrejem Babišem a s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO). Vondráček ČTK sdělil, že s indickým prezidentem a s jeho delegací, ve které budou i poslanci indického parlamentu, bude diskutovat mimo jiné o tom, jaké smlouvy by měly oba parlamenty dojednat. „Abychom lépe spolupracovali v průmyslu, ve vědě a ve výzkumu. Věřím, že jejich aktivity a rostoucí počet indických turistů ve střední Evropě je i příležitostí podpořit přímé letecké spojení z Indie k nám do České republiky,“ uvedl Vondráček.   

Odpoledne se indický prezident společně s českou ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou zúčastní česko-indického obchodního fóra. Mediální zástupce kopřivnické společnosti Tatra Trucks Jaroslav Martínek dnes ČTK sdělil, že na setkání podnikatelů zástupci firmy podepíšou v Praze strategické memorandum o porozumění s indickým výrobcem BEML (Bharat Earth Movers Limited). Tatra Trucks tak podle něj potvrdí pozici strategického partnera indického ministerstva obrany, které BEML zřizuje.  

V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a s českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu v ČR ukončí v neděli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…