Registry vozidel dělali amatéři. Proto ty problémy, tvrdí odborník

09.07.2012 22:54

Po centrálním spuštění registru vozidel následoval výpadek. Podle experta Ondřeje Kratěny ze společnosti Webnode za to může fakt, že registry jsou často vytvářeny amatéry bez zkušeností.

Registry vozidel dělali amatéři. Proto ty problémy, tvrdí odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Škoda Superb
reklama

„Systémy jsou spouštěny očividně dost amatérsky, aniž by se testovaly na očekávanou zátěž. Zejména když víme, kolik aut se denně v průměru zapisuje a kolik jich tam má být, je zátěž jednoduše kalkulovatelná dopředu. Takže tam si pravděpodobně nikdo takovouto kalkulaci neudělal, nebo ji udělal a ignoroval, těžko říct,“ uvedl Ondřej Kratěna pro server iDnes.cz.

Druhou možností prý je, že takové registry vytvářejí firmy bez zkušeností. „Těžko si představit, že by v komerčním sektoru velký internetový obchod nebo internetová služba spouštěly novou verzi systému s tím, že na čtyři dny řeknou uživatelům: ‚Běžte domů, odjeďte si na dovolenou, a až se vrátíte, tak to možná bude fungovat,‘ “ srovnává.

Omluvy ze strany úřadů podle něj nejsou na místě. „Vyjádření, která čtu v článcích, jsou úsměvná. Třeba legrační vyjádření typu, že nefunguje jeden server, což už v dnešní době nemá opodstatnění a žádná služba, ani průměrná česká služba, už se nedělá tak, aby byla závislá na provozu jednoho počítače. Také vyjádření brněnského magistrátu, že nový registr funguje jako internet a že když se přetíží, tak vypadne, je směšné,“ odmítá odborník.

Kratěna má už deset let zkušeností s vývojem internetových řešení. Nejen proto je registry tak přísný. „V současné době je rozhodně možné vytvořit systémy tak, aby byly stoprocentně technologicky odolné. Není to žádný problém. Komerční prostor na podobném principu funguje, tudíž je poměrně překvapivé, že nové systémy ve státní správě nefungují,“ míní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …