Reportér: Úřednice od Babiše vyzvídala v Bruselu údaje o Čapím hnízdu

13.03.2016 17:59

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta na serveru ReportérMagazín.cz upozorňuje na text, který vyjde v zítřejším vydání magazínu Reportér. Jedná se o dotační kauzu Farmy Čapí hnízdo.

Reportér: Úřednice od Babiše vyzvídala v Bruselu údaje o Čapím hnízdu
Foto: ReproFoto: FTV Prima
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Partie

Podle textu si dva vedoucí úředníci Ministerstva financí, Ladislav Janák a Martina Uhrinová, stěžují na nezákonnosti, které se podle nich v kauze dějí. Především tedy v resortu, který spadá pod Andreje Babiše (ANO), jenž je spojován i s Čapím hnízdem.

Úředníci například upozorňují na to, že resort letos v lednu tajně vyzvídal informace z bruselského Úřadu pro potírání podvodů OLAF. Ten nyní prověřuje dotační kauzy kolem Agrofertu. Mělo se tak dít na příkaz náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka.  Úředníci zároveň upozornili i na to, že na pokyn náměstka Vyhnánka se nezákonně zjišťovaly i údaje z interních systémů ministerstva. To je rovněž proti standardním předpisům.

Janák a Uhrinová jsou zodpovědní za analýzu a hlášení nesrovnalostí při čerpání dotací z EU. Oba nyní zjistili, že náměstek ministra financí úkoly ohledně zjišťování údajů pověřil jejich referentku Barboru Boschat, aniž by to oni dva věděli. 

Původní text čtěte ZDE

„Pokud by informace obdržela, byla by schopná varovat kontrolovanou stranu, tj. společnost Agrofert, o plánované kontrole, včetně jejího zaměření a konkrétních osob, které ji budou za úřad OLAF provádět. Ing. Boschat by se také mohla stát členkou této kontrolní mise, o což úřad OLAF obvykle naše oddělení žádá, a kontrolu na místě ovlivnit, či kontrolované straně nebo dalším subjektům a osobám poskytovat z tohoto úkonu informace,“ píše se podle magazínu v jednom z úředních záznamů.

Celý případ nyní řeší prošetřovatel Úřadu vlády Jan Kněžínek, který prozatím nechtěl nic komentovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…