Respekt: Provizorní Koudelka? Zbabělý Babiš poškodil Česko

10.08.2021 7:21 | Zprávy

Investigativní novinář Respektu Jaroslav Spurný napsal pár řádků k tomu, jak premiér České republiky pověřil stávajícího šéfa BIS plukovníka Michala Koudelku vedením této tajné služby dočasně do doby, než si nová vláda vybere nového ředitele. Podle Spurného tímto krokem Babiš sám sobě pomohl, ale České republice uškodil.

Respekt: Provizorní Koudelka? Zbabělý Babiš poškodil Česko
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Když byl premiérem za ČSSD Bohuslav Sobotka, jmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby standardním způsobem. To jest, probral jeho jmenování v bezpečnostním výboru Sněmovny a dal mu mandát na 5 let. Prezident Miloš Zeman, který do toho podle zákona nemá co mluvit, do toho také nemluvil a bylo vyřešeno.

O pět let později je všechno jinak. Plukovníkovi Michalu Koudelkovi jeho první pětiletý mandát v čele BIS v půli srpna končí. Koudelka mohl dostat ještě jeden mandát na 5 let, nebo mohl stávající premiér Andrej Babiš vybrat do čela tajné služby někoho jiného a projednat svého kandidáta či kandidátku ve sněmovním bezpečnostním výboru.

Jenže nic z toho neudělal.

Prezident Miloš Zeman dává už nejméně 3 roky najevo, že si přeje konec Michala Koudelky v čele BIS, jelikož se mu nelíbí, jak Koudelka neustále upozorňuje na aktivitu ruských a čínských špionů na českém území. Zeman tato varování BIS dlouhodobě zpochybňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Odvody živnostníků

Dobrý den, můžete sdělit už nyní více, jak to za vaší vlády bude s odvody živnostníků? Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozzuřený Trump velkými písmeny: Zdědil jsem válku, která nikdy neměla nastat

18:37 Rozzuřený Trump velkými písmeny: Zdědil jsem válku, která nikdy neměla nastat

Na veřejnosti se dál přetřásá rusko-americký mírový plán pro Ukrajinu. Podle agentury Reuters byl s …