Režisér Fenič v ČT: Dokud bude demokracie, bude letiště Havlovo

05.10.2012 13:02 | Zprávy

Režisér Fero Fenič po smrti Václava Havla jako první přišel s nápadem pojmenovat jménem bývalého prezidenta pražské letiště. Dnes ke změně firmy na pražském aeroportu skutečně došlo, strůjce myšlenky seděl pyšně v první řadě vedle vdovy Dagmar Havlové a poté vysvětloval, jakými peripetiemi jeho iniciativa prošla.

Režisér Fenič v ČT: Dokud bude demokracie, bude letiště Havlovo
Foto: rep
Popisek: Letiště Václava Havla

Fero Fenič pro Českou televizi vysvětlil zrod nápadu: „Čekal jsem, jaké ocenění Václava Havla vymyslí vláda.“ Ta však podle něj nepřicházela s ničím adekvátním. „ Vzpomněl jsem si na rozmluvu se zahraničním kamarádem, který mi říkal, že Václava Havla by nejvíce uctilo, kdyby po něm bylo pojmenováno letiště,“ popsal zrod myšlenky, kterou posléze začal prosazovat.

První reakce politiků byly podle Feniče velmi odměřené. „Ale byli jsme vytrvalí a navíc nás podporovala Dagmar Havlová, a to nám dodávalo sílu,“ uvedl. Pak se iniciativy ujal ministr dopravy Pavel Dobeš a dokázal jej prosadit na politické úrovni.

Od občanů prý Fenič dostal řadu negativních názorů. Z těchto anonymů však prý pochopil pouze to, že tito lidé si veškeré frustrace projektují do Václava Havla. „Podle nich za všechno, co se jim nepovedlo, může Václav Havel,“ uvedl. Přitom Václav Havel podle něj řadu problémů viděl, například na mafiánský kapitalismus upozorňoval již od devadesátých let.„Je to jediný Čech, který oslovil svét svými myšlenkami, ne svými kauzami,“ uzavřel režisér své hodnocení exprezidenta.

Fenič věří, že pokud se v této zemi udrží demokracie, může pražské letiště nést Havlovo jméno i za sto let. „Je to takový lakmusový papírek, který bude ukazovat, zda je v této zemi demokracie,“ myslí si. Pokud prý bude letiště přejmenováváno, bude to pro občany signál, že svou demokracii ztrácejí.

Názoru, že na přejmenování letiště nepanuje shoda, dala za pravdu skupinka demonstrantů před Terminálem II, kde se celá slavnost odehrávala. Zástupci sdružení Ne základnám zde demonstrovali v počtu asi šesti lidí a rozvinuli zde transparent: „Letiště humanitárního bombardování Václava Havla.“ Reportérovi serveru ParlamentníListy.cz sdělili, že chtějí poukázat na fakt, že prezident Havel nebyl až takový humanista, jak je prezentován. Připomněli rovněž jeho širokou amnestii, po které se do ulic vyhrnula řada zločinců, kteří často pokračovali ve své trestné činnosti, včetně brutálních vražd.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…