Roman Joch nabádá, jak mluvit o Ukrajině a zbraních: Putin si musí uvědomovat, že...

12.02.2015 7:46

I když nakonec třeba na Ukrajinu žádné zbraně nedodáme, je třeba alespoň o té možnosti hovořit. Jinak Putin nepochopí, že může být hůř, říká ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Roman Joch nabádá, jak mluvit o Ukrajině a zbraních: Putin si musí uvědomovat, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch
reklama

„Především je hrubou, hloupou a diplomaticky stupidní chybou předem říkat, že Ukrajině žádné zbraně nedodáme. Pak se Putin ujistí, že západní státníci jsou slaboši, jak si to o nich myslí, a bude vědět, že si na Ukrajině může dělat, co chce. A bude,“ varuje Joch v komentáři otištěném v Lidových novinách.

Podle něj je třeba, abychom tvrdili, že vyzbrojení Ukrajiny je stále ve hře, byť bychom byli odhodláni na válečný scénář nejít, neboť Ukrajinci jsou prý ochotni bojovat za svou zemi, jen nemají ty prostředky.  

Ukrajina dle Jocha potřebuje dostat čas. Podstatný je prý mír a místo rozšiřování zóny „separatistů“ na západ její zapouzdření. K tomu je ale prý nutné přesvědčit Vladimira Putina, „exkolonela KGB“, který údajně rozumí jen síle, že je to i v jeho zájmu. A to lze dle Jocha jen tak, že si uvědomí, že situace pro něj může být mnohem horší, než je dnes. „Jinými slovy, musí být přesvědčen, že pokud mír neuzavře teď, Ukrajina těžké a efektivní zbraně dostane. Napadaný má právo se bránit, pokud se bránit ochoten je. Ukrajinci jsou,“ konstatuje Joch.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …