Romové z Ukrajiny před brněnským nádražím. Ubytování nechtěli

02.05.2022 21:32

Početná romská uprchlická skupina z Ukrajiny vzbuzuje v Brně značnou pozornost. Usídlila se na travnaté ploše nedaleko tamního vlakového nádraží. Tvrdí, že pro ně asistenční centrum nenašlo místo k ubytování. Podle tvrzení policistů, kteří na místě zasahovali, však skupina prý nabídnuté ubytování odmítla, na místě byla i reportérka z Mladé fronty DNES.

Romové z Ukrajiny před brněnským nádražím. Ubytování nechtěli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

Asi třicet Romů z Ukrajiny si ve veřejném prostředí rozložilo na travnatém ostrůvku deky, na kterých vegetují spolu se svými dětmi, které okolo pobíhají ve špinavém oblečení, některé jsou uloženy v kočárcích.

„Usadili jsme se tady, protože v asistenčním centru nám řekli, že pro nás nemají místo,“ vysvětlila jedna z romských žen z Ukrajiny a zároveň žádala tázající se reportérku o oblečení pro své děti.

Původní zdroj ZDE.

Jak ale později upřesnila policie, tvrzení, že pro běžence není místo, nebylo pravdivé. „Jde o skupinu osob, která má vyřízenou kompletní dočasnou ochranu. Odmítli však nabídnuté ubytování,“ vysvětlil policejní mluvčí Pavel Šváb.

„Tato skupina ubytování skutečně odmítla. Na dnešek v KACPU přespávalo 51 Romů, 29 z nich se už podařilo ubytovat v Bělé pod Bezdězem, 14 našlo ubytování v kapacitách nasmlouvaných krajem a osm jich na ubytování ještě čeká,“ potvrdila slova policie mluvčí kraje Alena Knotková.

Policisté nyní na místě monitorují situaci, aby zde nedošlo k protiprávnímu jednání. Hasiči a policisté by měli po domluvě běžencům poskytnout jídlo, vodu a vyprovodit je na vlakové nádraží na cestu do Maďarska, kde mají občanství.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

22:58 Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministers…