Romský raper Banga dostal podporu od Ústavního soudu. V nálezu se píše i o nacistech a Židech

09.04.2019 12:43

Ústavní soud se ve svém rozsudku zastal zpěváka Radka Bangy v případu rasistického příspěvku na Facebooku. Informuje o tom server ČT24.

Romský raper Banga dostal podporu od Ústavního soudu. V nálezu se píše i o nacistech a Židech
Foto: gipsy.cz
Popisek: Radek Banga alias Gipsy.cz

Soud doslova uvedl, že chyboval Okresní soud v Kladně. A to tehdy, když v trestním řízení kvůli rasistickému komentáři na sociální síti Facebook nepřiznal zpěváku Bangovi postavení poškozeného. Autor komentáře tehdy dostal 100 hodin veřejně prospěšných prací za to, že projevoval sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. 

Banga kvůli tomu, že nebyl kladenským soudem ustanoven jako poškozený, se nemohl k věci blíže vyjádřit. Nebyl vyslechnut ani jako svědek. Ústavní soudci tak nyní kladenský soud napomenuli, že se měl i detailněji zabývat tím, jak nenávistný projev dopadl na Bangu samotného. 

Původní text ZDE

Je třeba zkoumat, nakolik je takové sdělení na facebookovém profilu odlišné ku příkladu od pomalování výlohy obchodníka náležejícího k jiné společenské menšině,“ uvedl Ústavní soud. Nacisté podle soudce Jana Filipa také nemuseli psát adresná hesla typu „Rosenkrantz je zločinec“, stačilo napsat na výlohu „Žid“.

Banga se nenávistných komentářů dočkal poté, co opustil při vyhlašování ceny Český slavík sál – protestoval tím proti ocenění skupiny Ortel. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…