Rozčílený parťák Jana Rejžka: Pořád se zajímáte jen o Lidice. Tak já vám připomenu tento český zločin proti lidskosti z roku 1945

16.06.2017 9:07

Divadelní kritik a vysokoškolský pedagog Vladimír Just ocenil české občany za to, že dodnes ctí oběti nacistického řadění v Lidicích v roce 1942. Jedním dechem však Čechům, Moravanům a Slezanům vyčinil za to, že podobnou pozornost nevěnují Němcům, kteří padli za řádění Čechů v červnu 1945.

Rozčílený parťák Jana Rejžka: Pořád se zajímáte jen o Lidice. Tak  já vám připomenu tento český zločin proti lidskosti z roku 1945
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

V  červnu roku 1945 bylo nedaleko Přerova pobito několik desítek německých civilistů. Šlo o masakr, k němu došlo měsíc a půl po konci války. „Vedle srovnatelného počtu zastřelených civilních obětí, včetně více než sedmi desítek nikoli zplynovaných, ale zblízka samopaly do hlavy střílených dětí od jednoho do třinácti let, je tu jeden kardinální rozdíl: ta druhá tragédie se odehrála v režii nikoli nacistických, ale československých velících důstojníků,“ píše v komentáři pro Lidové noviny Just, který se nejvíce veřejně proslavil svým kritickým seriálem Katovna, který v devadesátých letech moderoval společně s Janem Rejžkem.

Co se vlastně stalo na Švédských šancích nedaleko Přerova? Setkaly se tu dva vlaky. V jednom jeli českoslovenští vojáci a ve druhém 265 německých civilistů, z toho 120 žen a 74 dětí. Civilisté byli odvlečeni na Švédské šance a postříleni.

Po množících se dotazech, co se s civilisty stalo, začaly československé úřady tuto děsivou událost vyšetřovat. Jeden z pachatelů byl odsouzen na sedm a půl roku. Soudcům vysvětloval, že děti zabil, protože netušil, co s nimi udělat jiného, když už stejně měli mrtvé rodiče.

Just nechápe, proč většina Čechů dodnes přehlíží tuhle hrůzu.

reklama

autor: mp

jednání

Proč jste nebyl účasten jednání se zdravotníky, když s nimi jednal Fiala? Pozval vás na něj? Věděl jste, že jim ustoupí? Vy to nevníáte jako podraz?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už je to tady, bitka o kapra. Umělkyně najatá, ale Lidl, Penny i Billa na to vyzrály

10:45 Už je to tady, bitka o kapra. Umělkyně najatá, ale Lidl, Penny i Billa na to vyzrály

Prodávat vánoční kapry, nebo neprodávat? To je oč tu běží. Ochránci zvířat mají jasno, že jde o týrá…