Rozhodoval jsem správně. Učitelům peníze nevezmu, shrnul Dobeš své působení

28.03.2012 21:16

Ministr školství Josef Dobeš končí. Své působení v resortu přišel shrnout do pořadu Hyde Park na ČT24. Hájil většinu svých rozhodnutí – státní maturity, školné, Ladislava Bátoru nebo problémy s čerpáním eurofondů.

Rozhodoval jsem správně. Učitelům peníze nevezmu, shrnul Dobeš své působení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr Josef Dobeš ve své kanceláři

„Odcházím, protože nemohu jinak,“ zahájil pořad Dobeš. Podle svých slov nechce být v žádném případě tím, kdo vezme učitelům peníze. „Jsme na 23. místě v Evropě, jak dotujeme školství. A to je alarmující,“ dodává. S tímto problémem se také pojí školné. Dobeš tvrdí, že právě současný systém je asociální – studenty platí ti, kteří nikdy vysokou školu studovat nebudou. „Věci veřejné měly v programu odložené školné a to je také v návrhu. A já říkám, že to je správné,“ řekl.

Hýbal jsem s věcmi, které ostatní nechávali být

Dalším tématem ministerstva školství byla vysokoškolská reforma. Vedení škol se obávalo snížení kompetencí a vlivu politiky. „Ty dnešní rady jsou více ovlivněny politiky, než je tomu v tomto návrhu,“ tvrdí Dobeš. Končící ministr tvrdí, že jeho neoblíbenost souvisí s tím, že začal hýbat s věcmi, se kterými jeho předchůdci nedělali nic. „Státní maturita stála 15 let, vysokoškolské zákony stály 8 let, sport nikoho nezajímal...“ prohlásil.

Dobešovi bylo také vyčítáno to, že by Česká republika mohla přijít o dotace z Evropské unie. Je prý však stále šance, že se to nestane. Dobeš se vyjádřil i ke kauze plzeňských práv. Podle něj akreditační komise vydala pozitivní stanovisko, což několikrát zdůraznil, a poté akreditaci zase zrušila – a to nemůže. „Poté, co jsme dostali z Plzně analýzu, ptali jsme se akreditační komise na otázky ohledně personálního zabezpečení fakulty a o podjatosti. Komise nám na to odpověděla, že akreditaci neuděluje,“ uvedl Dobeš.

Teď budu zase psycholog

„Nevím, proč by ve chvíli, kdy bude na ministerstvu úředníkem ultraliberál, nemohl být úředníkem ultrakonzervativní pan Bátora,“ vrátil se ministr také ke kauze nacionalisty Ladislava Bátory, jehož zaměstnával. Dobeš prý nenašel jediný xenofobní Bátorův výrok. „Já jsem člověkem, který by s takovým člověkem nevydržel ani vteřinu,“ tvrdí.

Stejně tak považuje Dobeš za nezpochybnitelné zavedení státních maturit a testování žáků 5. a 9. tříd. Zpětná vazba je podle něj nutná. „My nevíme, proč se propadáme v žebříčku OECD. Musíme nastavit standardy,“ hájil svá rozhodnutí. Například státní maturita podle něj dokázala, že někteří žáci na standard nemají -  a to je dobře.

Jeden z dotazů směřoval také k tomu, jestli se Dobeš setkal na ministerstvu s korupcí. „Že by za mnou někdo přišel a něco mi za něco nabízel, to ne. Na to já nejsem stavěný. Ale setkal jsem se se spoustou plýtvání,“ uvedl. Nakonec odpověděl ještě na to, co bude dělat dál. „Jsem na křižovatce a zvažuji, co udělám. Jsem poslancem a zvažuji, zda se budu věnovat své profesi – psychologii,“ řekl.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …