Rozhovor vyšel a my si všimli, že některé části chybí. Jančura se svěřil s nepříjemnými zkušenostmi s Bakalovým tiskem

10.05.2017 20:20

Podnikatel Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency a RegioJet, si ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu povídal s moderátorem Janem Moláčkem. Prozradil, co si myslí o Andreji Babišovi (ANO) a o demokracii. Došlo i na Jančurův rozhovor pro server ParlamentníListy.cz.

Rozhovor vyšel a my si všimli, že některé části chybí. Jančura se svěřil s nepříjemnými zkušenostmi s Bakalovým tiskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura
reklama

Na úvod se Jančura věnoval nahrávkám, na nichž Babiš hovoří s někdejším novinářem MF Dnes Markem Přibilem. „Ony ty nahrávky, když si je takhle poslechnete, působí hrozivě a ony, jak budou postupně ládovány, tak doufám, že si nakonec poslechneme plnou verzi, aby bylo jasné, zda je skutečně aktivní Andrej Babiš, nebo jde o aktivitu šikovného novináře,“ konstatoval Jančura. Pokud neuslyšíme nahrávky jako celek, měli bychom k nim přistupovat s rezervou.

Lidé podle hosta vědí, že Babiš vlastní MF Dnes a Lidové noviny, a podle toho tyto noviny také čtou. Pokud se v těchto listech píše něco pěkného o Babišovi, mohou si to lidé vydělit dvěma. Nemluvě o to, že také ostatní média si vybírají, co publikují a co ne.

„Já jsem poskytl rozhovor Hospodářským novinám patřícím pod Economii. Tento rozhovor vyšel a my jsme si všimli toho, že části toho rozhovoru chybějí. Jednak chyběla slova o Martinu Romanovi a jednak chyběla slova o agentuře Bison&Rose,“ prozradil Jančura svou zkušenost s novinami vlastněnými podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

Moláček následně citoval z Jančurova rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, v němž podnikatel konstatoval, že by Babiše nechal čtyři roky vládnout, protože Česká republika teď potřebuje manažerské řízení. Po těch čtyřech letech by demokracii do politiky zase vrátil. Na rozhlasových vlnách Jančura svá slova korigoval. Demokracii považuje za základ státu. Ale zdůraznil, že má na mysli skutečnou demokracii, nikoli pseudodemokracii stran, které ovlivňuje kdosi z pozadí, „ukradne“ si tu stranu.  

„Proto si myslím, že určitá míra té stranické nedemokracie je dobrá,“ prohlásil Jančura. Babišovo angažmá může podle podnikatele do jisté míry očistit politické strany. Dobře je to vidět na ODS, která padla na dno, očistila se od kmotrů, kteří od strany na dně utekli, a teď je možné ODS budovat znovu.

Pár slov padlo také ke kauze firmy Čapí hnízdo. Babišovi bude muset být prokázáno, že se dopustil něčeho nekalého. Pokud to kupříkladu evropský úřad OLAF neprokáže, je třeba hledět na něj jako na člověka, který se ničeho nedopustil.

Nakonec došlo i na korunové dluhopisy. Jančura potvrdil, že vlastní korunové dluhopisy své společnosti, stejně jako vlastní korunové dluhopisy i Andrej Babiš, ale výnosy z těchto dluhopisů prý vrací do své firmy. Sám pro sebe si z nich prý nenechává ani korunu.

„Bylo to legální,“ řekl jasně podnikatel. „Ten, kdo otevřel tuhle Pandořinu skříňku, to byl pan (Miroslav) Kalousek (TOP 09),“ zdůrazňoval Jančura, který mimo jiné sedí také ve správní radě Nadačního fondu boje proti korupci miliardáře Karla Janečka. Podle svých slov poskytuje peníze také Rekonstrukci státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …