Rozšíření pravomocí NKÚ je třeba předložit znovu, shodli se v ČT poslanci

10.02.2013 13:22

Místopředsedové Poslanecké sněmovny Jiří Pospíšil (ODS) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize shodli na tom, že novelu o rozšíření pravomocí NKÚ je třeba předložit znovu, protože jde o správný krok. Zaorálek v pořadu vyjádřil překvapení nad tím, že senátoři ČSSD návrh na rozšíření pravomocí nepodpořili.

Rozšíření pravomocí NKÚ je třeba předložit znovu, shodli se v ČT poslanci
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.
reklama

Senátoři zamítli rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a kraje s odůvodněním, že nemá smysl rozšiřovat pravomoci, pokud s tím ruku v ruce nepůjde i posílení finančních prostředků úřadu. Za současných podmínek by NKÚ stačil zkontrolovat jen několik obcí ročně. Podle Pospíšila a Zaorálka to však není zásadní překážkou k rozšíření pravomocí.

Volné křeslo prezidenta NKÚ je problém

"Já jsem očekával, že návrh zákona v horní komoře, i přes výhrady některých kolegů z ČSSD, projde," prohlásil Zaorálek s tím, že je třeba to v sociální demokracii znovu prodebatovat. Považuje za správné rozšíření pravomocí předložit znovu. Téhož názoru je i exministr Pospíšil. "Nejde o to, že úřad stačí zkontrolovat jen několik obcí ročně. Je to kontrola, která jednou za čas dorazí do obcí zvenčí, tento model přitom známe z mnoha okolních zemí, kde se osvědčil," prohlásil u Moravce Pospíšil.

Oba politici se shodli také na tom, že více než rok neobsazené křeslo prezidenta NKÚ příliš nesvědčí o dobré práci sněmovny. Tento post je třeba obsadit co nejdřív. Jak to ale dělat, když ODS, ČSSD, ale i TOP 09 a KSČM předkládá svého vlastního kandidáta? Najde se na tak významnou funkci na politické scéně shoda?

TOP 09 a Starostové navrhují exnáměstkyni ministra financí Danu Trezziovou, komunisté nominovali svého poslance Vladimíra Koníčka. ODS prosazuje jmenování své poslankyně Zdeňky Horníkové a ČSSD žádá Miroslava Kalu, někdejšího poslance sociální demokracie a současného viceprezidenta NKÚ. Pospíšil věří, že Horníková má padesátiprocentní šanci na zvolení, Zaorálek vidí šance kandidáta nominovaného sociálními demokraty mezi třiceti a čtyřiceti procenty.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Koněv. Zasáhl Pavel Novotný! Ale to budete koukat. Hlavně voliči KSČM

12:00 Kauza Koněv. Zasáhl Pavel Novotný! Ale to budete koukat. Hlavně voliči KSČM

Poté, co starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nechal uprostřed noci schválit a nad ránem provést demolici p…