Rudému europoslanci nadávali kvůli metálu od Putina. Tak v rádiu povyprávěl, kdo všechno jej dostal s ním

16.03.2016 19:12

Hostem dnešního vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl europoslanec KSČM Jiří Maštálka, kterého Vladimir Putin ocenil nejvyšším ruským řádem. S moderátorem Petrem Dudkem spolu mluvili o Putinovi, ruské anexi Krymu i o migrační krizi.

Rudému europoslanci nadávali kvůli metálu od Putina. Tak v rádiu povyprávěl, kdo všechno jej dostal s ním
Foto: Miloš Skácel
Popisek: Europoslanec Jiří Maštálka rozdávala materiály s programem KSČM

Minulý týden převzal europoslanec Maštálka Řád přátelství z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedl, že po návratu předpokládal kritiku ze strany ostatních europoslanců. „To má člověk zafixováno i v podvědomí, že se to někomu může nelíbit,“ řekl Maštálka.

Maštálka tvrdí, že mezi Ruskem a EU by měly panovat lepší vztahy a že by oběma stranám prospěla větší vzájemná spolupráce.

„Zdůvodnění bylo i ve vystoupení prezidenta Putina, to jest ocenění dlouhodobé práce v různých směrech, které se týkaly spolupráce mezi Evropskou unií a Ruskou federací,“ řekl o důvodech svého vyznamenání europoslanec a zmínil především spolupráci v oblasti vzdělání.

Ruský Řád přátelství dostali společně s Maštálkou i vicekancléř Rakouska či ministr financí Monackého knížectví. Podle Maštálky dostali zástupci Monaka vyznamenání za to, že se v době, „kdy se někteří snaží o izolaci Ruska, což není umění a hlavně je to nebezpečné“, snaží vztahy s Ruskem udržet.

Vladimir Putin je podle Maštálky „hodně otevřený“ a v jeho očích je „upřímnost a přátelskost“.

„Ten jeho projev tehdy, si myslím, že měl pravdu,“ řekl Maštálka o projevu Vladimira Putina na mnichovské konferenci z roku 2007. Tehdy Putin řekl, že by svět neměl být unipolární, ale měly by na jeho bezpečnosti pracovat všechny země společně. „Spo-leč-ně.“

„Povinností prezidenta každého státu je myslet to dobře především pro svůj stát,“ řekl Maštálka na otázku, zda to Putin „myslí se zahraničím dobře“. Také se podle něj snaží respektovat zájmy cizích mocností.

Celý text zde.

„I pod vlajkami Evropské unie se může vytvořit velké nebezpečí, a už v té době bylo podtrhováno, že zájmy obyvatel Krymu nejsou vládou respektovány,“ zabrousil do minulosti Ukrajiny a její někdejší oranžové revoluce Maštálka a připomněl, že na Krymu proběhlo referendum o přičlenění k Rusku.

„Kdyby neproběhlo referendum a kdyby ukrajinské úřady respektovaly ta přání, která tato část Ukrajiny dlouhodobě vysvětlovala, a to už od 90. let, včetně kritiky oligarchů a porcování Ukrajiny. Kdyby nebyly vliv a podpora ze zahraničí pro skupiny, které tam jsou u moci, ale tohle bylo rozhodnutí na základě hlasování lidí,“ řekl Maštálka, který je proti sankcím EU vůči Rusku.

„Já doufám, že k tomu měl pan ministr dostatečné podklady, aby se k tomu vyjádřil. Když si budete chtít zdůvodnit, že chcete podporovat sankce, ten důvod si najdete,“ řekl Maštálka o vyjádření ministra zahraničí Zaorálka k případu pilotky Nadiji Savčenkové. „Ona dokonce řekla, že ty lidi zabila, ano.“ Vše je podle něj ale v rukou ruské justice.

„Vypadá to, že v ruském zájmu je přidělávat Evropské unii problémy, nezdá se vám?“ ptal se moderátor Dudek. „Já bych chtěl vidět ty podklady,“ řekl Maštálka na to, že Zaorálek uvedl, že Rusko podporuje migrační krizi za účelem oslabení Evropy, na což Dudek reagoval, že Rusko dodává letecky uprchlíky do Evropy.

Pokud je to pravda, tak by měl premiér „povolat složky, které jsou silové“, a situaci řešit. „Rusko se vyrovnává s tím, jak zvládnout ty migranty, kteří jdou z Ukrajiny,“ dodal Maštálka s tím, že Rusko má vlastní problémy s migrací, a nemá tak důvod dále krizi podporovat. „Jsem hluboce přesvědčen, že Rusko nechce ztropit problémy Evropské unii,“ naopak v ní potřebuje silného spojence.

Na závěr ještě dodal, že skutečnost, že zaměstnává manželku europoslance Tomáše Zdechovského, není žádným obcházením zákonů. Na otázku, zda jí platí peníze, odpověděl, že je samozřejmé, že se za práci platí penězi, a že jde o oboustranně prospěšnou spolupráci na odborném projektu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

22:51 Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

Novinář Jaroslav Plesl ve svém facebookovém příspěvku komentuje vliv finančníka Georga Sorose v před…