Ruská ofenziva u konce s dechem, v Moskvě panuje napětí, zní z USA

20.03.2023 9:35

Rusové se začínají obávat, že Ukrajinci brzy vyrukují se svou protiofenzivou. Možná u Bachmutu, možná na jihu země. Washingtonský institut pro studium války tvrdí, že očekávaná ruská jarní ofenziva už se takřka vyčerpala a v nejvyšších patrech Ruské federace, především, mezi armádou a tajnou službou FSB, narůstá napětí. Děje se tak v době, kdy se chystá velké rokování čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ruská ofenziva u konce s dechem, v Moskvě panuje napětí, zní z USA
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vojenský transportér BTR-60PB

Válka na Ukrajině trvá už 390 dní a podle washingtonského Institutu pro studium války na ruské straně roste znepokojení, že se ukrajinská armáda chystá na protiofenzivu, a to možná u Bachmutu, nebo možná na jihu země. Zároveň se prý Rusko snaží na tuto možnou protiofenzivu připravit.

Demonstrací síly byla podle ISW i návštěva ruského prezidenta Vladimira Putiuna v okupovaném Mariupolu, který ruští okupanti vloni na jaře prakticky srovnali se zemí.

A pokud jde o ruskou jarní ofenzivu, ta se podle Institutut pro studium války brzy vyčerpá.

„Tempo ruských útočných operací na frontě se v posledních týdnech zpomalilo, což naznačuje, že ruská jarní ofenziva na Donbasu se možná blíží ke kulminaci. Ukrajinští představitelé naznačili, že značné ruské ztráty u Vuhledaru vážně omezují schopnost ruských sil vést další útočné operace v Doněcké oblasti,“ napsal ISW.

Mluvčí ukrajinské východní skupiny sil plukovník Serhij Cherevaty 19. března podle ISW prohlásil, že Rusko nebylo schopno shromáždit dostatečné síly pro očekávanou velkou ofenzivu v Donbasu, a poznamenal, že současné ruské útočné akce nelze nazvat „velkou strategickou operací“.

Podle ISW má Ukrajina v této situaci dobrou šanci převzít opět iniciativu.

Dostupné geolokační snímky podle institutu také dokládají, že Ukrajinci provedli úspěšný protiútok jihozápadně od Bachmutu. „Ukrajinské síly provedly úspěšný protiútok jihozápadně od Ivanivske (6 km západně od Bachmutu) a zatlačily ruské síly dále od dálnice T0504,“ uvedl institut.

Institut také upozorňuje na slova Igora Girkina, někdejšího velitele samozvané Doněcké lidové republiky, podle něhož se prohlubuje rozkol v nejvyšší ruském vedení. Podle Girkina se ono napětí projevuje jak mezi velením ruské armády a ruskou tajnou službou FSB a jednak uvnitř FSB samotné.

ISW informuje

ISW informuje

Napětí narůstá v době, kdy se chystá velké rokování čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě, k němuž dojde ve 13 hodin středoevropského času. Server katarské televize Al-Džazíra upozornil, že čínský komunistický vůdce Si se už k ruské válce na Ukrajině vyjadřoval a naznačoval, že dosažení míru je možné, ale jednání nebudou jednoduchá.

Třídenní návštěva prezidenta Si, která začíná v pondělí, bude zahrnovat osobní rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, mužem, kterého čínský vůdce označil za svého ‚nejlepšího přítele‘ a po němž nyní pátrá Mezinárodní trestní soud kvůli jeho obvinění z válečných zločinů. Summit v Moskvě bude 40. setkáním obou mužů,“ uvedl server Al-Džazíra.

Čínští komunisté už přišli se dvanáctibodovým plánem, který mimo jiné praví, že je třeba respektovat suverenitu všech zemí, ctít suverenitu všech zemí a respektovat Chartu OSN.

Podle serveru Al-Džazíra může dojít i na videohovor čínského prezidenta Si s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Pokud k němu dojde, rozhovor mezi Si Ťin-pchingem a Zelenským bude jejich prvním od doby, kdy v únoru loňského roku ruské tanky překročily ukrajinskou hranici,“ uvedl server.

Bonnie Glaser, ředitelka Asijského programu v německém Marshallově fondu, k blížící se schůzce obou vůdců uvedla, že pravděpodobně nedojde k nějakému průlomu v mírových jednáních. Ruský a čínský vládce se spíše vzájemně ujistí, že jejich partnerství uzavřené vloni před začátkem olympijských her v Číně, pokračuje dál.

„Dokud Rusko a Ukrajina nevyčerpají svou vůli pokračovat v bojích a nebudou hledat východiska pro tento konflikt, není možné jej ukončit,“ řekla Bonnie Glaser.

Během setkání obou vládců mohou být podle serveru podepsány nové ekonomické dohody mezi Ruskem a Čínou. Rusko potřebuje najít odbytiště pro své energetické suroviny, které plynou na Západ v mnohem menším množství a Čína velmi pravděpodobně ruské zdroje neodmítne.

Americká zpravodajská stanice CNN uvedla, že čínský prezident Si svou návštěvou Moskvy usiluje o nabourání stávajího řádu světa, v němž hrají zásadní roli Spojené státy. Čínský prezident se snaží dokázat, že i jeho země je velkým globálním hráčem, který má zájem o dění v Evropě.

Peking označil návštěvu za „cestu míru“, kde má Si Ťin-pching „sehrát konstruktivní roli při prosazování mírových rozhovorů“ ve válce na Ukrajině, uvedla k tématu CNN.

„Nejvyšší čínský vůdce bude nyní večeřet s podezřelým válečným zločincem, kterého nazval ‚nejlepším přítelem‘, a potvrdí své partnerství ‚bez omezení‘ s globálním vyvrhelem, jehož brutální invaze zabila desítky tisíc lidí a způsobila zmatek na celém světě,“ upozornil server zpravodajské stanice.

Návštěvu čínského prezidenta v Moskvě sledují Spojené státy s obavami, že se Čína rozhodne dodávat Rusku zbraně. Znepokojení dává najevo taktéž Ukrajina. „Opravdu doufáme, že se Čína nestane spolupachatelem této strašlivé války,“ řekla CNN Oksana Markarová, ukrajinská velvyslankyně ve Washingtonu.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …