Ruské letouny bombardovaly cíle v syrské provincii Hamá a Idlib

07.10.2015 9:49

Ruské letectvo dnes intenzivně bombardovalo cíle v syrských provinciích Hamá a Idlib. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na opoziční aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna. Po náletech následoval pozemní útok na nejméně čtyři povstalecké bojové pozice, který uskutečnila syrská armáda. Rusko je podle svého ministerstva obrany připraveno přijmout americké návrhy na koordinaci operací v Sýrii.

Ruské letouny bombardovaly cíle v syrské provincii Hamá a Idlib
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Podle SOHR bylo dnes použito množství raket země-země. Rusko, které je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, v Sýrii útočí od 30. září. Po náletech a raketových útocích následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců.

Ruské operace v Sýrii znepokojují Turecko, neboť ruská letadla podle Ankary narušila o minulém víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý varoval Moskvu, aby nezničila své přátelství s Ankarou, se kterou „spolupracuje v mnoha ohledech“.

Kriticky se k leteckým incidentům vyjádřilo také NATO a rovněž USA, které vedou od loňska koalici, jež bojuje proti Islámskému státu na severu a východě Sýrie.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes řekl, že by Rusko mohlo přijmout americké návrhy na koordinaci operací. „Ruské ministerstvo obrany odpovědělo na žádosti Pentagonu a prostudovalo americké návrhy na koordinaci operací proti teroristické skupině Islámský stát na syrském území. Tyto návrhy mohou být přijaty. Upřesňujeme pouze některé technické detaily a dnes o nich budou jednat experti našeho ministerstva a Pentagonu,“ sdělil Konašenkov. Američané a Rusové od minulého týdne jednají o o tom, jak se vyhnout incidentům v syrském vzdušném prostoru.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…