Rusko nesmí zneužívat své energetické bohatství, varoval viceprezident Biden

22. 11. 2014 16:44

Americký viceprezident Joe Biden dnes v Istanbulu vyzval Evropu, aby rozšířila rejstřík svých energetických zdrojů a snížila závislost na Rusku. Moskva by neměla zneužívat své rozsáhlé zásoby zemního plynu a ropy jako nástroj politického nátlaku, řekl Biden.

Rusko nesmí zneužívat své energetické bohatství, varoval viceprezident Biden
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

,,Právě teď nastal čas jednat," řekl Biden, který do Turecka přiletěl z Ukrajiny. ,Události, které se nyní na Ukrajině dějí, jen potvrzují naléhavost tohoto problému," dodal americký viceprezident. Rusko a Ukrajina minulý měsíc za evropského zprostředkování urovnaly spor o ceně zemního plynu a odvrátily tak pravděpodobně hrozbu vážné krize před zimním obdobím. Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu letos v červnu kvůli dlouhodobě nesplaceným ukrajinským dluhům.

Biden nedávno o energetické bezpečnosti Evropy jednal s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou

Biden si uvědomuje, že Rusko i dál zůstane významným dodavatelem plynu pro Evropu. ,,Věděli jsme, že jediný energetický zdroj je dlouhodobý problém. Netvrdím ale, že Evropa by se mohla nebo měla obejít bez ruských dovozů. Aby ale posílila svou energetickou bezpečnost, musí rozšířit spektrum dodavatelů," konstatoval.

Biden nedávno o energetické bezpečnosti Evropy jednal s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou, který byl v USA na návštěvě. ,,Jsme přesvědčeni o tom, a není to jen názor České republiky, ale i řady dalších evropských zemí, že by Spojené státy měly uvolnit export plynu a ropy i na evropský trh," řekl Sobotka americkému viceprezidentovi. Biden prý tento záměr obecně podpořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jste byl, když mi novináři fotili děti v kočárku. Paparazzi mě vyfotil na dovolené. Odposlouchávali mě... Mlčte!“ Srandičky Topolánka a Kalouska nad GDPR se změnily v řežbu

16:25 „Kde jste byl, když mi novináři fotili děti v kočárku. Paparazzi mě vyfotil na dovolené. Odposlouchávali mě... Mlčte!“ Srandičky Topolánka a Kalouska nad GDPR se změnily v řežbu

Expremiér a neúspěšný prezidentský kandidát Mirek Topolánek se na svém twitterovém profilu navezl do…