Ruský expert zatratil nahrávku separatistů, kterou hned po pádu letadla pustil Kyjev: Vždyť je to z několika kusů. Jasný podvrh

20.07.2014 17:19

Ukrajinské tajné služby zveřejnily nahrávku, na které se separatisté z východu země měli doznávat k sestřelení malajsijského letadla. Nyní se však podle informací, které přinesla ruská agentura ITAR- TASS, ukazuje, že nahrávka byla pravděpodobně zfalšována.

Ruský expert zatratil nahrávku separatistů, kterou hned po pádu letadla pustil Kyjev: Vždyť je to z několika kusů. Jasný podvrh
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině
reklama

Anketa

Kdo podle vás sestřelil civilní letadlo nad Ukrajinou?

hlasovalo: 712523 lidí

Skupina expertů doličnou nahrávku prozkoumala a došla k závěru, že se nejspíš jedná o záznam, poskládaný z většího množství nesouvisejících útržků rozhovorů mezi separatisty. „Tento záznam není souvislým souborem, ale je složen z několika fragmentů,“ uvedl k tomu Nikolaj Popov, jeden z největších expertů na analýzu řeči. Ten působí ve společnosti Celevyje technologie, která se zaměřuje na forenzní analýzu zvukových záznamů.

Podle Popova pochází první fragment z hovoru velitele separatistické skupiny Igora Belzera, který hovoří o spadlém letadle, ovšem z hovoru nijak nevyplývá, že by měl na mysli malajsijské letadlo spadlé ve čtvrtek. Navíc v hovoru zazní název města Jenakijevo, u kterého se den předtím podařilo rebelům sestřelit ukrajinský vojenský letoun. Je tedy vysoce pravděpodobné, že měl na mysli právě toto letadlo.

Zpráva ruské agentury v angličtině ZDE

Druhý fragment byl pořízen z jednoho rozhovoru, z něhož ovšem byly vybrány tři sekvence vzájemně nezávislé, které byly poskládány za sebe a prezentovány jako navazující. Podle Popova jsou důkazem o manipulaci s nahrávkou především nápadně krátké pauzy. A rovněž to, že si soubor uchoval časové značky dokazující, že došlo k poskládání dialogu z několika částí.

Podle verze ukrajinských tajných služeb, kterou zveřejnily několik hodin po pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině, měl právě Igor Belzer, kterého prezentují jako plukovníka ruské rozvědky a přímého podřízeného vojenského velitele východoukrajinských povstalců Igora Girkina- Strelkova, do telefonu přiznat, že separatisté sestřelili civilní boeing. Na druhé straně linky s ním měl dle Ukrajinců hovořit Vasilij Gerain, vysoký důstojník ruské armády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…