Ruský útok: Ozvali se Sobotka, Zaorálek, Filip či Pospíšil

03.04.2017 22:00

Čeští politici vyjadřují soustrast rodinám obětí dnešní exploze v petrohradském metru. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) útok odsoudil, podobné činy podle něj chtějí vyvolat strach, chaos a zmar. Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) doufá v uzdravení raněných. V podobném duchu se vyjádřili i šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), eurokomisařka Věra Jourová (ANO) či ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Předseda KSČM Vojtěch Filip zaslal kondolenci ruskému velvyslanci v Praze.

Ruský útok: Ozvali se Sobotka, Zaorálek, Filip či Pospíšil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně
reklama

Nálož trhaviny ve vagónu metra zabila nejméně deset lidí a pět desítek dalších zranila. Ruská policie explozi vyšetřuje jako teroristický útok. „Vyjadřuji hlubokou lítost nad zmařenými životy, které si vyžádal dnešní výbuch v petrohradském metru,“ napsal Sobotka v tiskovém prohlášení. Vyjádřil také solidaritu ruské vládě. „Odsuzuji tyto barbarské útoky, které mají za cíl jen vyvolat strach, chaos a zmar. Terorismus a fanatismus neznají hranic, je naším důležitým úkolem čelit mu společně a porazit ho všude, kde je to jen možné,“ uvedl premiér. Zprávu přinesla ČTK.

Prezident Miloš Zeman odpoledne v souvislosti s výbuchem v Petrohradu kondoloval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Teroristické činy jsou naprosto neomluvitelné, napsal. Podporuje Putinovo neustupování silám, které chtějí zničit hodnoty demokratické civilizace.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zaorálek uvedl, že doufá v uzdravení všech raněných. „Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodinám nevinných obětí útoku,“ napsal ministr zahraničí na Twitteru.

Filip ruskému velvyslanci v Česku napsal, že zprávu o události přijal se zármutkem. „Zákeřný teroristický akt připravil o život nevinné lidské oběti a mnozí z cestujících byli zraněni. Věříme, že tento odporný zločin bude co nejdříve vyšetřen a odhalení pachatelé po zásluze přísně potrestáni,“ napsal. Událost podle něj přinesla nenahraditelné ztráty lidských životů a bolest ostatním.

„Vyslovuji svoji hlubokou soustrast a solidaritu s oběťmi a zraněnými v petrohradském metru. Násilí se nesmí stát běžným způsobem komunikace!“ napsal na Twitteru Herman. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že státy musejí proti terorismu bojovat společně. „Útočit na bezbranné civilisty je odporná zbabělost,“ napsal.

Česká eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Jourová na Twitteru napsala, že myšlenkami je s rodinami obětí. „Jsem šokován výbuchy v petrohradském metru. Upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl místopředseda sociální demokracie Hamáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…