Rusnok a Balvín zažívají peklo po vyhazovu šéfa Národního. Ozvala se Němcová

01.08.2013 13:40

ČSSD považuje odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana za skandální a nepřijatelné. Z ODS jsou slyšet rovněž kritické hlasy. Podle Miroslavy Němcové si občanští demokraté po vlně personálních čistek nemají s Rusnokem co říci. Odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana bylo prý poslední kapkou. Lidové noviny píší, že ODS se proto odmítá na poslaneckém klubu sejít s premiérem Jiřím Rusnokem.

Rusnok a Balvín zažívají peklo po vyhazovu šéfa Národního. Ozvala se Němcová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj František Lukl s ministrem kultury Jiřím Balvínem

Ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele první scény v den, kdy se měl ujmout funkce. "Neznamená to odvolání na základě učiněných kroků, odvolává ho z naprosto neznámého důvodu, aniž by k tomu byl důvod," řekla Němcová serveru Lidovky.cz.

Němcová podle LN označila krok ministra Balvína za zlovůli a další z řady nekompetentních čistek. "O důvod víc nehlasovat pro Rusnokovu vládu a o důvod víc nesetkat se s Jiřím Rusnokem, který chce obcházet všechny poslanecké kluby. Na základě čistek jeho vlády nemáme vůbec o čem se bavit," uvedla.

Jiří Balvín přináší kultuře nejistotu, chaos a rozvrat

K ostré kritice Balvínova odvolání ředitele Národního divadle se přidal Jiří Pospíšil z ODS. „Odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana v den jeho nástupu do funkce ministrem vlády, která nemá důvěru, je naprosto skandální. Jan Burian byl jmenován už 30. ledna letošního roku a od té doby se připravoval na řízení Národního divadla, kterého se měl ujmout právě dnes,“ píše ve svém prohlášení Pospíšil.

Podle místopředsedy ODS je Jan Burian nezpochybnitelný expert, který byl nezávisle vybrán pro svou odbornost a erudici poté, co 18 let špičkově řídil plzeňské Divadlo J. K. Tyla, dvě dekády vyučoval na DAMU a byl předsedou Asociace profesionálních divadel ČR. „Nový ministr Jiří Balvín tím vnáší do rezortu kultury místo odbornosti spíše nejistotu, chaos a rozvrat,“ míní Pospíšil

ČSSD se staví proti personálním změnám Rusnokovy vlády

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se hodlá obrátit na předsedu vlády Jiřího Rusnoka. Chce po něm, aby „prostřednictvím své autority zajistil, že bude Jan Burian vrácen do funkce ředitele Národního divadla, z níž byl zcela nepochopitelně a bez jakéhokoliv řádného zdůvodnění odvolán“.

V prohlášení, které mají Parlamentní Listy.cz k dispozici, dále Sobotka žádá Rusnoka, aby vláda bez důvěry nedělala další zásadní změny. „Žádám předsedu vlády Jiřího Rusnoka, aby se zasadil o to, že před hlasováním o důvěře jeho vládě v Poslanecké sněmovně již nebudou ze strany členů vlády prováděny žádné zásadní personální změny. Vláda, která byla sestavena bez dohody parlamentních stran, která nemá potřebnou legitimitu a neprošla hlasováním o důvěře, by měla činit pouze taková rozhodnutí, která nesnesou odkladu z pohledu řádné správy země,“ říká Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO nahé Kateřiny Jacques letí internetem. Proč to udělala?

7:52 FOTO nahé Kateřiny Jacques letí internetem. Proč to udělala?

Někdejší poslankyně Zelených Kateřina Jacques se nechala vyfotit nahá u vody. Měla k tomu zvláštní d…