Rusnokova vláda schválila přání Zemana. Profesory budou jmenovat ministři

18. 12. 2013 17:10

Vláda schválila návrh zákona, kterým se převádí prezidentská pravomoc jmenovat profesory na ministry školství, obrany a vnitra. Po jednání kabinetu v demisi to řekl jeho předseda Jiří Rusnok. Prezident Miloš Zeman oznámil, že se chce pravomoci vzdát, po sporu o jmenování Martina Putny profesorem.

Rusnokova vláda schválila přání Zemana. Profesory budou jmenovat ministři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rusnokova vláda ve sněmovně

Prezident by tak do budoucna neměl profesory jmenovat. Ministr školství by povyšoval do nejvyšší akademické hodnosti pedagogy veřejných a soukromých vysokých škol. Ministr vnitra by jmenoval profesory policejních vysokých škol a ministr obrany vojenských škol. Materiál schválený vládou musí ještě projednat Parlament.

Zeman na začátku prosince vyzval ministra školství v demisi Dalibora Štyse, aby začal vyjednávat s parlamentními kluby podporu pro novelu o jmenování profesorů. Do doby, než novela, která má jmenovací pravomoc přenést z prezidenta na ministra školství, projde, nebude ministerstvo Hradu navrhovat kandidáty na profesuru.

Spor kvůli Putnovi

Spor kolem jmenování profesorů se táhne od května. Zeman tehdy původně odmítl jmenovat profesorem literáta Putnu kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Titul Putnovi nakonec předal tehdejší ministr školství Petr Fiala, s nímž se Zeman dohodl, že jmenování přejde na ministra natrvalo.

To má ustanovit takzvaná prezidentská novela, která ale byla předložena až v polovině listopadu. Ministerstvo kvůli tomu odložilo i tradiční podzimní jmenování profesorů. Úřad to ale zdůvodnil i tím, že se nesešel dostatek návrhů na profesuru tak, aby byla při jmenovacím ceremoniálu naplněna kapacita Karolina, kde se jmenování pořádá. Jmenován byl tak v listopadu jen jediný profesor - epidemiolog Petr Pazdiora, kterého navrhla Univerzita obrany spadající pod Ministerstvo obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zatím je to v suchu: ČSSD Babiše nepotopí. Ale pozor, za pár dní... A jde o Zemana

10:51 Zatím je to v suchu: ČSSD Babiše nepotopí. Ale pozor, za pár dní... A jde o Zemana

AKTUALIZOVÁNO ČSSD se nakonec rozhodla vládu při dnešním hlasování o nedůvěře podpořit, jak Parlamen…