Rusové nacvičují bombardování Polska, ohromila v Praze novinářka

23. 1. 2015 18:52

Známá americká historička a novinářka a žena nedávného polského ministra zahraničí Radka Sikorského Anne Applebaumová ve vyjádření pro server Echo24.cz uvedla, že krizi na Ukrajině v zásadě rozpoutal ruský prezident Putin, kterému se nelíbilo sbližování Ukrajiny s EU. Vysvětlila také, proč se Polsko a pobaltské státy bojí Ruska.

Rusové nacvičují bombardování Polska, ohromila v Praze novinářka
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

"Důvod, proč mají Poláci a Baltové obavy, v podstatě nijak nesouvisí s Ukrajinou. Jejich obavy pramení z toho, že od roku 2009 ruská armáda nacvičuje invazi do Pobaltí a současně bombardování Polska. Jednou dokonce nacvičovali nukleární bombardování Polska,“ uvedla Applebaumová v diskuzi.

Jasně také řekla, že situaci na Ukrajině vyprovokoval ruský prezident Vladimir Putin, když tlačil někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče k tomu, aby nepodepisoval dohodu s EU, což vyvolalo protesty na Majdanu. S nimi prý nepočítali ani v USA, ani v Rusku a pravděpodobně ani na Ukrajině. Kdyby Janukovyč dohodu podepsal, dodnes by byl prezidentem, ale pro Rusko by se mnoho nezměnilo. Pořád by mělo přístup na ukrajinský trh.

Rusko dnes podle Applebaumové usiluje o vývoz vlastní korupce a vlivu. Svými ekonomickými kroky chtějí dosáhnout i vlivu v dalších zemích, např. v Řecku. A zároveň se svým lidem snaží Putin říct, že Západ je slabý a NATO je pouze papírovým tygrem.

Rusové se podle novinářky snaží ovlivňovat i naši politiku, mezi poradci prezidenta Zemana najdeme zástupce Lukoilu a tato firma slouží jako "rameno vlivu“, kterým se Ruská federace snaží ovlivňovat své sousedy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

7:22 ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize spuštěním programu ČT3 naprosto jednoznačně porušila zákon, který zce…