Rusové schválně zvyšují migrační vlnu do Evropy. Je to jejich cíl, říká nejslavnější uprchlík. Ten, kterému podtrhli nohu

02.11.2015 8:12

Na drtivé většině území mé vlasti panuje peklo, říká Syřan Usáma Abdul Muhsín. Svůj díl viny na neutěšeném stavu Sýrie mají prý i Rusové, jejichž letectvo ostřeluje pozemní cíle bez rozmyslu s jediným cílem – zvýšit vlnu uprchlíků do Evropy.

Rusové schválně zvyšují migrační vlnu do Evropy. Je to jejich cíl, říká nejslavnější uprchlík. Ten, kterému podtrhli nohu
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti
reklama

Syřan Usáma Abdul Muhsín vstoupil do povědomí evropské veřejnosti jako uprchlík, kterému při přechodu srbsko-maďarské hranice podrazila nohu televizní reportérka. Dnes pracuje jako fotbalový trenér ve Španělsku, odkud se svým synem přijel do Jihlavy na Mezinárodní festival dokumentárních filmů.

V rozhovoru pro Lidové noviny Muhsín vysvětlil, že k útěku ze Sýrie ho přiměly mrtvoly v ulicích. „Sám jsem nesl v náručí šestiměsíční holčičku, jejíž tělo bylo roztrženo na dva kusy. Nesl jsem ji do hrobu… Její matka byla zraněná… To vše mě přimělo opustit Sýrii a odejít pryč – kam jinam než do Turecka,“ podělil se Syřan o děsivé zážitky.

V Turecku strávil s rodinou dva a půl roku, než se rozhodl pokračovat dále do Evropy. Muhsín podotýká, že jeho odchod do Evropy nebyl nahodilý. S kolegy z fotbalu chtěl v Evropě založit fotbalový tým a věnovat se podpoře sportu. Většina jeho kolegů skončila v Německu a Belgii, tak mířil původně tam. Nakonec však skončil ve Španělsku.

Ruské letectvo ve vzduchu, peklo na zemi

Jeho domovina je dnes takřka neobyvatelná. „Přibližně dvacet procent území lze popsat jako polobezpečných. Zbytek Sýrie je prostě peklo. Nemůžete ani vyjít z domu, abyste si koupil jídlo. To platí i pro moje město Dajr az-Zaur a Aleppo, kde každý den padají desítky barelových bomb,“ popisoval Muhsín.

I v hlavním městě Sýrie – Damašku je prý neustále přerušována dodávka elektrického proudu, potraviny jsou velice drahé, voda teče jen v určitých hodinách a po celém městě jsou na kontrolních bodech rozmístěni vojáci. „Ruské letectvo navíc ostřeluje pozemní cíle naprosto bez rozmyslu. Jediným záměrem je snad zvýšit vlnu uprchlíků do Evropy. Přál bych si, aby ukázali alespoň pár mrtvol lidí z řad Islámského státu, které ruské jednotky zabily. Když vidíte záběry, tak jich je velmi málo a naopak jsou tam samí civilisté,“ uvádí Syřan s tím, že totéž se týká operací vedených Íránem.

Evropané se nás bát nemusí

V rozhovoru pro LN Muhsín vyvracel obavy, které v mnohých Evropanech vzbuzují mladí muži, kteří tvoří v migrační vlně vysoké procento. Syřan argumentuje tím, že v zemích jako je Německo či Holandsko existuje poptávka po pracovní síle. „Můj starší syn, který byl v Německu o devět měsíců dříve než já, říkal, že Němci potřebují řemeslníky,“ říká.

Evropané by se dle Muhsína neměli bát ani odlišné kultury Syřanů. Většina uprchlíků si je prý vědoma, že když přijde do Evropy, musejí se integrovat a respektovat místní zákony. „Je to založeno na podobném principu jako v Sýrii, kde vedle sebe žili ve vzájemné toleranci vyznavači hned několika náboženství. I v Evropě musí respektovat daný režim, zvyklosti a pravidla, ale zároveň si udržet svoji identitu,“ konstatuje Syřan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …