S Romy se zachází jako s věcmi. Advokátka byla s Řápkovou v televizi

16.09.2011 21:49

Advokátka Klára Samková má zato, že by se měli do řešení problémů na severu Čech zapojit sami Romové. Jinak to jsou prý jen „gádžovské hrátky“, kdy se s Romy zachází jako s objekty, věcmi.

S Romy se zachází jako s věcmi. Advokátka byla s Řápkovou v televizi
„Nepřinese to žádné výsledky," byla v Hyde Parku na ČT advokátka Klára Samková nekompromisní, když mluvila o současném řešení situace na Šluknovsku. Samková byla dříve v ODS, nyní v TOP 09, za kterou se dostala i do zastupitelstva Prahy 2.

„Jediné, čeho dosáhl Honza Černý a Člověk v tísni, je recyklace," kritizuje dál. Podle ní vždy někdo vypadl, když byly uplatněny určité kroky, zároveň ale zase přibyli jiní problematičtí lidé. Podle Samkové se s Romy nakládá jako s věcmi, zatímco by měli být řešeny jejich konflikty úplně jinak. „To jsou všechno gádžovské hrátky," smála se.

Napsali jsme k tématu Romové


Především by se podle ní měli zapojit sami Romové. „Sociální práce je samozřejmě potřebná a nutná, ale pokud tam nepracuje místní romská organizace, tak je to, jako kdybyste chtěli hrát tenis o jednom hráči. To by nezvládla ani Kvitová! To si pinkáte squash o zeď, ale není to tenis," pokusila se i o metaforu.

Ačkoliv se v některých bodech Romů Samková zastává, zároveň je ale i kmotrou dvou dětí Lukáše Kohouta, vůdčí postavy protiromského hnutí ve Varnsdorfu. „Lidi, kteří skandují na ulicích, odmítám považovat za rasisty," narážela například na varnsdorfskou demonstraci, kde padly i věty jako „cigáni do plynu".

Související: Cikáni zdraví bílé spoluobčany, chválí ředitel varnsdorfského gymnázia

Se Samkovou ve většině jejích názorů ale nesouhlasila bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková. „Pokud si stát nevymůže své právo, agresivita bude stoupat," varuje. „90 procent Romů je vědomo své nepostižitelnosti," dodává.

Samková však reagovala rychle a dál odmítala strategii Řápkové, jak s problematickými občany zacházet. „Za situace, kdy byste zemřela hlady a já taky, protože to taky neumím, tak by oni vydrželi. Když je zavřete na celu, kde jich je šest na dvakrát dva metry, budou mít pořád víc místa než doma," rozohnila se Samková.

Čtěte více:

 • Kocáb předal vládě petici o Šluknovsku. Musí být dobrá vůle, radí
 • Šéf mostecké policie: Z deseti Cikánů je devět šmejdů
 • Okamura: Odpor k Romům roste. Stává se z toho skutečné společenské riziko
 • Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  autor: pan

  Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

  Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

  Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

  reklama
  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

  20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

  Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…