STAN: BIS ví, které mocnosti nám hrozí! Zeman se mstí. Nebezpečí!

01.12.2020 12:27

Poslanci hnutí Starostové a nezávislí se obuli do vlády Andreje Babiše (ANO) i do prezidenta Zemana. Podle předsedy STAN Víta Rakušana je ohrožena bezpečnost České republiky. BIS se to nebojí říct nahlas a prezident s tím má problém. Došlo i na jed v řece Bečvě. Padla výzva k rezignaci ministra pro životní prostředí Richarda Brabce.

STAN: BIS ví, které mocnosti nám hrozí! Zeman se mstí. Nebezpečí!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 33989 lidí

Poslankyně Věra Kovářová upozornila, že vláda předložila děravý rozpočet, jehož parametry neodpovídají tomu, co vláda provádí ve Sněmovně. Narážela na snížení daní pro většinu zaměstnanců na 15 procent, což schválilo vládní hnutí ANO spolu s opoziční ODS, s komunisty, Trikolórou a s SPD Tomia Okamury. Tato změna není do podoby rozpočtu na příští rok zahrnuta.

„Struktura rozpočtu vůbec neodpovídá potřebám 21. století. Chybí investice do digitalizace, chybí podpora investic s vyšší přidanou hodnotou,“ spustila palbu do vlády Kovářová. „Vláda jede z kopce a zrušením superhrubé mzdy a daňovým balíčkem ještě přidává plyn. Může narazit do zdi a k tomu my se rozhodně nepřipojíme,“ přisadila si ještě poslankyně.

„My se skutečně nalézáme ve zvláštní době, kdy si prezident republiky dlouhodobě vyřizuje účty a řeší osobní antipatie vůčí řediteli BIS Michalovi Koudelkovi, se kterým má dlouhodobé spory a které podle mě vychází z toho, že Bezpečnostní informační služba je velmi silně a sebevědomě schopná označit kritická místa naší bezpečnosti a poukazuje prostě a jednoduše na to, že se naše země ocitá pod útoky nepřátelských mocností, identifikuje státy, odkud nebezpečí přichází. Pan prezident v tento moment žádá nahlédnout do živých kauz, chce jména ruských špionů, chce detaily živých operací a podle mě je to skutečně záležitost, která muže ve svém důsledku zaprvé znamenat ohrožení postavení BIS v mezinárodním prostředí. Je to BIS, která je v kontaktu s ostatními zahraničními službami a toto na ni vrhá takové světlo, že ty informace, které jsou sdělovány partnery, prostě nemusí být v bezpečí,“ varoval Rakušan s tím, že v této krizové době odjel do Ruska poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý a vláda absolutně netuší, o čem tam jednal.

Podle Rakušana má existovat nezávislý orgán pro kontrolu BIS. Tady Rakušan vyčetl vládě, že se o zřízení takové orgánu nezasadila.

Vedle toho varoval Rakušan, že nemůže kývnout na centralizaci hygienické služby, která by mohla dostat možnost sledovat pohyby občanů. To je podle Rakušana naprosto nepřijatelné.

Nakonec si vzal slovo poslanec Petr Gazdík a vyrazil do útoku kvůli řece Bečvě. Deník Referendum podle poslance získal mnohem víc informací než příslušné orgány. Prý dochází dokonce k zastrašování rybářů, kteří otevřeně mluví i otravě Bečvy.

„Chtěli bychom jako Starostové vyzvat k rezignaci pana ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Jsou totiž jenom dvě možnosti. buď pan ministr a jeho instituce naprosto selhali, nebo pan ministr kryje soukromou firmu, která znečistila řeku Bečvu a způsobila ekologickou katastrofu. Obě dvě možnosti jsou pro ministra životního prostředí tragické,“ nebral si servítky Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…