STAN: Senát by měl odmítnout referendum a o odchodu z NATO a EU

08.06.2018 13:33

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude v Senátu prosazovat, aby horní komora svým usnesením předem odmítla možnost úzákonění referenda, které by umožnilo rozhodovat o případném vystoupení z NATO a EU. Na programové konferenci STAN to dnes uvedl jeho předseda Petr Gazdík. Bez souhlasu Senátu ústavní zákon o referendu přijat být nemůže.

STAN: Senát by měl odmítnout referendum a o odchodu z NATO a EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Budeme iniciovat usnesení, že referendum o mezinárodněpolitických otázkách v Senátu rozhodně neprojde,“ prohlásil Gazdík. Uvedl to v souvislosti se snahami části poslanců schválit všelidové hlasování, které by umožnilo hlasovat o odchodu ČR z Evropské unie nebo NATO. Takovou možnost prosazují především zástupci KSČM a SPD.

Stávající i budoucí senátoři STAN by to podle Gazdíka měli odmítat i v rámci kampaně před říjnovými senátními volbami. STAN má nyní v horní komoře 12 senátorů.

Vládní hnutí ANO podle Gazdíka chce „jako úlitbu za podporu své vlády prohlasovat věci, které jsou v rozporu s ústavou nebo ohrožují bezpečnost ČR“. V době hybridní války by si „naši protivníci“ přáli vnést chaos a prosadit vystoupení z NATO a EU, uvedl Gazdík.

Stávající menšinová vláda ANO projednávala tři poslanecké návrhy na uzákonění obecného referenda. Návrh KSČM odmítla, k návrhu SPD se postavila neutrálně a návrh ČSSD podpořila. Poslanci se zatím na parametrech referenda neshodli. Podle dosavadních vyjednávání poslanců by šanci ve Sněmovně mohla mít verze, podle níž by o vypsání referenda muselo žádat až půl milionů občanů, přičemž platnost by vyžadovala účast třetiny voličů.

Senátoři jsou k návrhům vesměs skeptičtí. ČSSD má v horní komoře zatím nejvíce zástupců, KSČM jednoho a SPD žádného.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …