Samková u Jílkové proklela občanský zákoník. Už prý jen chybí, aby přikazoval sex

17. 10. 2013 22:24

Tématem čtvrtečního pořadu České televize „Máte slovo“ s moderátorkou Michaelou Jílkovou byla problematika rozvodů, která se má od nového roku řídit nově přijatým občanským zákoníkem. Čeká nás v otázce rozvodů peklo na zemi, nebo bude nový model bez problémů? Advokátka Klára Samková na novém občanském zákoníku nenechala nit suchou. V opozici proti ní stála především někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová.

Samková u Jílkové proklela občanský zákoník. Už prý jen chybí, aby přikazoval sex
Foto: ČT
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

„Nový občanský nám tady oktrojuje to, jak se k sobě máme chovat. Já jsem zvědavá, kdy bude upravovat ještě sex," rozčilovala se Samková. Tento zákoník je podle jejího názoru koncipován dokonce tak, že uzavření manželství nepřeje, protože nově ustavené paragrafy jsou příliš neprůhledné. A to není vše, podle Samkové nový zákoník výrazně oslabuje práva žen.

Spory o majetek i o výši příjmů manželů

Anketa

Zaujalo vás večerní téma?

70%
30%
hlasovalo: 215 lidí
„Nový občanský zákoník drobnými krůčky zásadně omezuje vlastnická práva a to dokonce tak, že mám pochybnosti o jeho ústavní konformitě," hřímala ve studiu dál advokátka Samková. Z jejího pohledu za dnešního stavu jsou rukojmími rozvodu pouze děti, zatímco v novém modelu se rukojmím stane i váš majetek.

Problémem totiž je i to, že se exmanželé musí dohodnout o dělení majetku i v okamžiku, kdy si jeden z nich pořídil tento majetek ještě před uzavřením manželství. Samková k tomu poznamenala, že tvůrci občanského zákoníku chtěli maximálním způsobem zkomplikovat majetkovou situaci. Podle nového zákoníku jsou manželé povinni si sdělovat také údaje o svých příjmech. K tomu je třeba dodat, že z hlediska tvůrců zákona jde jen o apel a fakticky toto právo nelze nijak vymáhat.

Roli to ovšem může sehrát při stanovování výživného. Proto jsou někdejší manželé nuceni ke zveřejnění svých příjmů. A pokud své příjmy partner tají, může za to být postižen.

Zákoník nepřeje uzavírání manželství

Bývalá ministryně spravedlnosti a advokátka Daniela Kovářová hned v úvodu vysílání poznamenala, že by pro manžele bylo lepší, kdyby se nerozváděli. Pakliže už k rozvodu dojde, nastávají problémy ohledně bydlení rozvedené dvojice. Pakliže je jeden z bývalých manželů vlastníkem nemovitosti, může svého bývalého partnera nechat vystěhovat. „Nový občanský zákoník v řadě ustanovení popisuje obyčejnou lidskou slušnost,“ prohlásila exministryně. Zároveň však dala za pravdu Samkové v tom, že nový občanský zákoník klade povinnosti především na bedra sezdaných párů, což může v konečném důsledku odradit dvojice od uzavírání manželství.

Rozvody neprobíhají v pohodě

Kovářová v pořadu opakovaně prohlašovala, že občanský zákoník vychází ze základních pravidel lidské slušnosti a vzájemné dohody. Další z hostů pořadu Aleš Hodina bránící práva otců poukazoval např. na možnost, že si žena vymyslí domácí násilí, aniž by pro to měla pádné důkazy, ale muž se automaticky ocitá v nevýhodě.

Exmanželé si zkrátka nechtějí vyhovět, protože na sebe mají "pifku". Hází si tak klacky pod nohy jak v podobě možného křivého nařčení z domácího násilí, tak v podobě zatajování příjmů, aby nemuseli platit příliš mnoho peněz na děti. V tomto duchu vyzněl celý pořad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

17:20 FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší zase zvedl ze židle nejen své kolegy. Vydal…