Sankce nesmí být pro smích, uvedl v rozhlase hradní Kmoníček. A těmto už se prý v Moskvě rozhodně smát nebudou

01.08.2014 18:59

Koho nejvíc poškodí sankce EU proti Rusku? A jak vnímat situaci v pásmu Gazy? Na otázky Martina Veselovského odpovídal ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Kmoníček vysvětlil, že sankce mají dovést Rusko k jednacímu stolu a varoval před jednostranným posuzováním izraelsko-palestinského konfliktu.

Sankce nesmí být pro smích, uvedl v rozhlase hradní Kmoníček. A těmto už se prý v Moskvě rozhodně smát nebudou
Foto: Radim Panenka
Popisek: Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Hradu

Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Tématem byly situace na Ukrajině spolu s uvalenými sankcemi na Rusko a Izraelsko-palestinský konflikt.

Evropská unie ve středu večer totiž zveřejniladalší seznam sankcí, které v reakci na politiku Moskvy na Ukrajině nově zařadila na sankční seznam. Jak budou sankce fungovat a komu ublíží? Poškodí více Rusko, nebo Evropskou unii?

„Rozhodně ji nevyjdou zadarmo. Sankce jsou kombinací toho, aby to nedopadlo jenom na několik zemí v EU a na druhé straně, aby to Rusko pocítilo a opatření mu nebyla pouze pro smích,“ říká Kmoníček a vysvětluje, že vše se plánuje tak, aby tíhu sankcí nenesly pouze některé země EU. To znamená, že se postupuje tak, aby se dopady pokud možno rozprostřely mezi všechny členské země.

Podle Hynka Kmoníčka sankce v současné podobě už Rusku pro smích nebudou. Jsou koncipovány prý tak, aby je nepocítil občan, pokud si jde koupit pelmeně do obchodu, ale pokud starosta bude potřebovat získat peníze na projekt tramvajové dráhy, tak už prý může mít potíže. Nejdůležitější je podle něj asi zamezení přístupu na kapitálové trhy.

Druhou možností byl otevřený konflikt

Západ podle Kmoníčka neměl jinou možnost, než se rozhodnout pro uvalení sankcí. Tou druhou možností by byl otevřený konflikt. Na otázku Veselovského upřesnil, že by šlo o nový začátek studené války. „Sankce jsou jedinou možností. Jde o to najít poměr mezi tím, co my obětujeme a tím, co bude mít citelný dopad na Rusko,“ vysvětloval šéf hradního zahraničního odboru.

Cílem sankcí není podle Kmoníčka poškozovat Rusko, ale zvětšit si prostor u jednacího stolu. „Jde o to, aby se evropské Rusko chovalo u jednacího stolu evropsky. Sankce nejsou cílem, ale nemáme jinou možnost, jak přimět Rusko k jednání,“ konstatoval Komoníček.

Rusko prý chce, aby Západ uznal jeho přirozené zájmy a nebral ho pouze jako chudého pohrobka Sovětského svazu. My zase chceme, podle Kmoníčkových slov, aby Rusko uznalo, že Evropa není jenom ekonomický prostor, ale že je to o sdílených evropských hodnotách. „ Je-li Rusko evropské, musí je respektovat,“ říká diplomat.

Západ prý zase očekává od Ruska, že se zasadí o zastavení palby na Ukrajině.  Rusko by prý také mělo vyřešit své vztahy se separatisty.

Rusko je důležitý obchodní partner a neuvažovalo prý o tom, že by s EU přerušilo obchodní kontakty. Podle Kmoníčka to není pro nikoho výhodné. Z technického hlediska je údajně pro Rusko jednoduché se přeorientovat třeba na čínský trh. Otočit roury plynovodu do Číny se dá údajně zvládnout za jeden rok. „Přesto Rusko nikdy nemyslelo na to, že by nedodávalo plyn do Evropy. Nedosahovalo by takových zisků, jako nyní. Čína by jen zatlačila na cenu plynu,“ říká k případným odvetným akcím Kmoníček.

 

 

Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu se dostalo pozornosti i Izraelsko-palestinskému konfliktu. Poslední třídenní příměří bylo porušeno už po třech hodinách a ani prý není možné zjistit, kdo jej porušil.

Hynek Kmoníček varoval před unáhlenými závěry bez znalosti situace. Zdůraznil, že nejde o při mezi dvěma stranami. O to je to prý složitější, protože zde nejsou shodné cíle a není ani jasné, o co kdo usiluje. Konflikt je podle něj třeba posuzovat velmi opatrně.

„Já myslím, že velmi uvážlivě. Každý kdo tu situaci popisuje, tak ji popisuje ze svého pohledu. Doporučuji vysokou opatrnost a nepopisovat věci bez znalosti konkrétní situace,“ řekl Kmoníček.

Pro příklad si vzal Kmoníček na pomoc buddhistickou moudrost, kdy v temné místnosti sedí lidé a uprostřed je slon. Jeden jej drží za ocas a popisuje, co je tam. Druhý jej drží za ucho a rovněž popisuje své poznání, ale slona nelze nahlédnout, dokud se nerozsvítí a slon se neukáže celý.

Kmoníček tedy varoval před jednostrannými soudy. „Je to pochopitelné, že nelze na to hledět pouze z jednoho úhlu. To je záležitost ne dvou stran, ale alespoň tří stran, které mají rozdílné zájmy.“

S Martinem Veselovským také hovořili o ztrátách. Zatímco Palestinci mluví asi 1400 obětech, tak Izraelci o 50. Navíc na palestinské straně jde často o civilisty, nikoli o bojovníky. Kmoníček upozornil na to, že je to často diskutované téma i na sociálních sítích, protože vede k obavám, že vzniknou protiizraelské nálady.

Jenže Hynek Kmoníček upozornil i na to, že například Hamas se civilních obětí neobává. „Čím více obětí z řad civilistů, tím větší podpora Hamasu,“ zní prý od předáků.

Kmoníček také připomněl, jak konflikt začal usmrcením tří židovských mladíků i to, že izraelská města jsou ostřelována z území obývanými Palestinci.  „Já neznám žádný stát, který by se nechal ostřelovat z jiného území,“ říká Kmoníček s tím, že je to přirozená a legitimní reakce. „To co jedni nazývají genocidou, druhá strana nazývá oprávněnou obranou," konstatuje Kmoníček. Podle něj je třeba pochopit, že se nejedná o souboj dobra a zla.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…