Scénář na odstranění Zemana a Babiše. Kdo to platí? Toto jsme se dozvěděli od politiků o demonstraci na Václaváku

11.05.2017 17:25

ANKETA Ve středu se uskutečnila na Václavském náměstí v Praze demonstrace namířená proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi s názvem „Proč? Proto!!“. Na akci se údajně sešlo zhruba dvacet tisíc lidí.

Scénář na odstranění Zemana a Babiše. Kdo to platí? Toto jsme se dozvěděli od politiků o demonstraci na Václaváku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? Proto!
reklama

ParlamentníListy.cz oslovily politiky s dotazem, co si o tom myslí a zda jde jen o epizodu, či o významný zlom, který může vést k něčemu zásadnějšímu. Politici většinou říkají, že občané mají samozřejmě právo vyjádřit svůj názor. Řada z nich ale míní, že jde o organizované akce typu Majdan, které mají vést ke svržení prezidenta Zemana.

Majdan nad Vltavou

„Od přátel, kteří tu merendu viděli zblízka, mám z první ruky, že se tam shromáždilo několikrát méně lidí, než s jurodivým vytržením v očích hlásala veřejnoprávní televize. Každý švindl tohoto ražení vysílá jasný signál, kdo a proč je v pozadí. V politice není hlavní, kdo a proč mi tím či oním momentálně třeba i nesedí. Rozhodující je, co bude ‚the day after‘, ‚den poté‘. Od těch, kdo vyrazili do nového útoku na hlavu státu, se jakékoli změny k lepšímu nedočkáme garantovaně. Je to inventář úkolovaný dát dohromady ‚Majdan‘ i nad Vltavou. Scénář je opsán do puntíku. ‚Majdan‘ je ovšem předehrou dvojího díla zkázy – ekonomického kolapsu a proměny země v nástupiště války. Jedno i druhé si umí přát leda fanatik nebo politická kurtizána. ‚Pražská kavárna‘ to nedělá zadarmo. Dokud cizí kasa, která si ji vydržuje, nezavře krám, politický opruz bude jistě pokračovat. Úměrně výši honoráře,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda KSČM Josef Skála.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Ráda bych upozornila na jiné velké shromáždění lidí na Václavském náměstí. Bylo mi ctí, že jsem se letos mohla zúčastnit 22. dubna Národního pochodu pro život a rodinu. Podle odhadů se pochodu zúčastnilo pět až šest tisíc lidí. Počet účastníků každým rokem vzrůstá. Jen mi bylo líto, že Česká televize ani Český rozhlas plně nevyužily možnosti významně prezentovat tak pozitivní akci. V dnešní hodnotově neukotvené době považuji na nesmírně potřebné ukázat nutnost ochrany života a manželství jako svazku muže a ženy. Tyto hodnoty si zaslouží tu nejvyšší ochranu ze strany státu. A právě v ústavě, o které se v dnešních dnech tolik hovoří,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Jitka Chalánková.

Fotogalerie: - Proč? Proto!

Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...

„Žijeme ve svobodné zemi a občané mají samozřejmě právo vyjádřit svůj názor. A v současné vyhrocené situaci je to vyjádření jejich názoru. Mám ale obavu, že celá tato akce posloužila především jako část předvolební kampaně. Demonstrace byla prezentována jako spontánní akce. Jak je ale možné, že na ní byly přítomny petiční stánky Michala Horáčka či Marka Hilšera, kteří sbírali podpisy na svou prezidentskou kandidaturu? Shromáždění tak posloužilo především k jejich vlastnímu zviditelnění,“ říká předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Žijeme v demokratické a občanské společnosti, kde je možné vyjadřovat své názory a požadavky. Včerejší demonstrace byly reakcí na nestandardní postupy řešení současné vládní krize ze strany prezidenta Zemana a předsedy ANO Babiše. Tyto iniciativy mohou pokračovat či gradovat, pokud odpovědní politici budou schopní nalézt řešení dnešní složité politické situace,“ myslí si místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Je to teprve začátek ukázky velké nespokojenosti občanů se současnou vládou, kdy se bohužel do této vládní krize nechal jako její součást vmanipulovat i prezident Zeman. Lidé jsou na vládu velmi naštvaní a po téměř čtyřech letech vlády Sobotky, Babiše a Bělobrádka jim v peněženkách každý měsíc nezbývá o nic více, než tomu bylo za Kalouska. Demisi by měla podat celá vláda a měly by být co nejdříve volby, aby občané rozdali nové politické karty. Vláda úplně přestala pracovat, jen se hádají, a představitelé ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL nadřadili své úzké politické zájmy nad zájem občanů. Je to drahá, ostudná politická fraška za peníze občanů,“ říká předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Scénář, který má odstranit Andreje Babiše a pana prezidenta z veřejného života

„Myslím si, že je dobře, že si lidé uvědomují morální pokleslost konání některých nejvyšších ústavních činitelů a že jim veřejně dávají na vědomí, co si myslí o takovémto konání. Je to o tom, co je národ ještě ochoten unést a co si nechá od takovýchto politiků dále líbit. Konání prezidenta a ministra financí ČR je v civilizované Evropě naprosto nemyslitelné, což znamená, že do civilizované Evropy ještě pořád nepatříme a jen tak patřit zřejmě ještě dlouho ani nebudeme,“ míní místopředseda STAN a senátor Jan Horník.  

„Demonstrace nebyla spontánní akce, jak se nám snaží namluvit její organizátoři. Zapadá do scénáře, který má odstranit Andreje Babiše a pana prezidenta z veřejného života. Svědčí o tom stánky prezidentských kandidátů Horáčka a Drahoše, svědčí o tom i koordinace s podobnými akcemi v dalších městech. Kdo za tím vším stojí? Stále stejní lidé, nikým nevolení političtí dinosauři z okruhu Bursíků, Halíků, Rumlů, Pithartů... Nepovedlo se jim Děkujeme, odejděte, neuspěli ani v dalších iniciativách. Proč by měli být úspěšní tentokrát? Na druhou stranu – 20 tisíc lidí na Václaváku je dost na to, aby současná vládní garnitura nastavila zpětné zrcátko,“ říká poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Je to jen epizoda, politický folklór,“ reagoval na dotaz senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Já bych podle fotografií tipovala na větší počet než 20 tisíc lidí, ale to není tak podstatné. Zlom, či epizoda? Uvidíme... Žádné vystoupení občanů nelze však brát jako epizodu – je to projev občanské angažovanosti a nespokojenosti s určitým politickým stylem, s propojením toho největšího podnikání a reálné moci. Má to tedy svou váhu, a i když to jistě mnozí budou snižovat a vydávat právě za ‚epizodu‘, i oni musejí vzít na vědomí, že zde tento výrazný společenský proud existuje,“ domnívá se poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová.

„Začnu od konce. Jaký zásadní zlom tyto akce mohou přinést? O co vlastně jde? Řešení této situace může přinést řešení demokratickými prostředky, a tak by to mělo být. Nebo druhá varianta je státní převrat se všemi důsledky. Jde o to, kdo které prostředky uznává. To bychom chtěli? Vinu za vznik této situace ponesou před historií všichni aktéři. Je potřeba zklidnit situaci a vzít rozum do hrsti. Prostě se zachovat do voleb jako lidé, kteří se chtějí domluvit. A nátlakové akce nepřinesou nic dobrého, protože budou zneužity. Stačí se podívat na jejich obsah,“ říká poslanec KSČM Vojtěch Adam.

Kdo to platí?

„Jestli je to epizoda, nebo zásadní zlom, to si v tuto chvíli netroufám odhadnout. Ale snad je to začátek probuzení, řekl bych, do této chvíle mlčící většiny, která si uvědomuje nebezpečnost tohoto mocenského paktu pro demokracii v naší zemi,“ míní senátor Zdeněk Nytra.

„Může to vést k lecčemus, protože to je organizované. Kdo to platí? To není levná záležitost. Počet účastníků nechci komentovat. Vím, jak se s termíny ‚odhadem‘ a ‚přibližně‘ v médiích kouzlí,“ uvedl poslanec ANO Stanislav Berkovec.

„Protože nevím, kdo byl iniciátorem svolání demonstrace, tak se nemohu dost dobře vyjádřit. Tipl bych si na uražené odpůrce pana prezidenta i odpůrce EET, kteří za pomoci dalších dělají předvolební sondy do hlav voličů. Přitom jaksi uniká, kdo uvedl krizi do pochodu. Pokud by to byla spontánní demonstrace, určitě by se vrcholní politici měli ještě více zamyslet nad dalším vývojem naší společnosti, tolik nepolitikařit a dál si nezahrávat s osudem národa,“ reagoval senátor KSČM Václav Homolka.

„Je to legitimní způsob, jak vyjádřit nespokojenost. Lidem dochází trpělivost s propojením politiky Hradu a vicepremiéra Babiše,“ míní poslanec ODS Petr Bendl.

„Že by nový listopad? Ale s jakým očekávaným výsledkem? Kdo to punktuje? Asi má Sobotka tolik příznivců. Chce to rozum do hrsti. Prezident Havel přijal demisi Jana Rumla až za půl roku. Jak se to bude vyvíjet, až ANO vyhraje s převahou volby?“ uvedl poslanec KSČM Josef Vondrášek.

„Je to legitimní projev názoru části občanské veřejnosti. Je otázka, na kolik je tento jejich názor ovlivněn současnou mediální kampaní, v každém případě je nutné tento projev nespokojenosti brát v úvahu. Na druhou stranu musím trvat na tom, že v České republice je demokracie a jediným definitivním a relevantním demokratickým posouzením toho, kdo má či nemá důvěru občanů, a tedy i právo politicky řídit zemi, jsou volby – tedy jasný projev vůle nikoliv desítek tisíc lidí, ale většiny občanů České republiky. Výsledek voleb by měli respektovat ti, kteří aktuálně a legitimně prezentují své postoje na náměstích. A ani tyto aktivity podle mého názoru nemohou a nesmějí v zájmu nás všech nahradit zastupitelskou demokracii,“ uvedl poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

Proti vládě ODS a TOP 09 protestovalo 100 tisíc lidí, a vedlo to k něčemu zásadnímu? 

„Parlamentní politika a přímá volba prezidenta se dělá u voleb, tam voliči rozhodnou, kdo ano a kdo ne. Náměstí jsou pro politiky signálem, že je něco špatně a je třeba hledat příčiny nespokojenosti a řešit je. Nejhorší, co by se mohlo stát, je zneužití náměstí. Majdan, Tchien-an-men, Tahrir jsou toho příkladem,“ říká poslanec KSČM Leo Luzar.

„Proti vládě ODS a TOP 09 protestovalo 100 tisíc lidí, a vedlo to k něčemu zásadnímu? Volby jsou pak za pár měsíců a ty rozhodnou voliči,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Vyjádření lidí na ulici je vždy obrazem něčeho zásadního, nespokojenosti, vzdoru vůči zaběhnutému. Zůstává ale otázkou, zda to, proti čemu se protestuje, je pravda nebo pouze mediální obraz či zbožné přání reality. Domnívám se, že nejsme svědky propadu jednoho politika do propadliště dějin. Jen obrovské snahy všech ostatních poukázat na fakt, že je stejně špatný jako všichni ti, co tam dávno sedí. Je to normální? Pravda, fakta, lži, domněnky. To všechno se míchá dohromady a veřejnost již dávno nemá šanci konat svá rozhodnutí na základě rozumu. Jen pudu,“ myslí si poslanec Petr Adam.

„Nemohu posoudit, co se odehrálo na Václavském náměstí, nebyla jsem tam a zprávy z tisku o počtu účastníků shromáždění dávno beru s velkou rezervou,“ uvedla poslankyně za ČSSD Marie Benešová.

Májová taškařice

„Májová takzvaná protizemanovská taškařice představovala standardní jarmark, kratochvilné pojuchání si. Fanoušci nějakého názoru se občas sejdou, když je nějaký spor vyhrocený. Což babišovsko-sobotkovské přetahování bezesporu je. Podobných demonstrací již byla celá řada, ukazovaly se i červené karty. Je to zdravé a potřebné. Lidé se projdou, podruží se, něco si zakřičí, někteří mají i dobrý výtvarný pocit, když si vyrobí transparent. V podstatě jde o starodávný jev šprýmování, scházení se k oslavě či protestu a prohlašování pomocí sloganů, urážek, různých šklebů, zatracování. Je to současná varianta takzvaného smíchového světa znevažování. Smích v různých formách (včetně agresivního komična formou házení vajíček), tento jev je dobře popsán v literatuře již od středověku. Kdo si myslí, že si prezident Zeman dělá ze Sobotky srandu, znevažuje ústavu a podobně, co na tom, když s úsměvem holí ukáže Sobotkovi, kde má mikrofon, Sobotka si prostě naběhl, když nedokázal pochopit, že jsou tam dva mikrofony pro dva politiky v jedné hradní ratejně? Že znevažuje Zeman ústavu? Když během týdne Sobotka několikrát do světa hlásá stále něco jiného, proč by prezident nemohl dumat, jak to je s demisí a odvoláváním v té ústavě v souvislosti se sobotkovským vládním zmatkem,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.                                                                 

Pokud jde o samotné protestování, také lze říci, že to je běžný projev takzvaného fotbalového fenoménu. Například v knize Ústecká kádrování o prověřování Němců v pohraničí v roce 1945 jsem nedávno četl: bylo samozřejmé, že Němci tehdy podlehli nadšení z pseudofotbalového nacistického týmu FC Hitler, neboť člověk je tvor hravý, chce dosáhnout nadvlády, aby cítil uspokojení třeba i zástupně přes svůj fotbalový klub. Dnes v Čechůnově a na Moravskoslezsku si momentálně zabouřili příznivci klubu FC Sobotka a FC Antibabiš proti hradnímu sudímu Zemanovi, který jim velmi, velmi leží v žaludku. Tož, proč se nepobavit. Jiný význam v tom srocení nevidím. Lidé Miloše Zemana znají. Nemyslím si, že by se nechali protestanty svezenými na Václavské a jiná náměstí ve svém přesvědčení, že nemůžeme mít lepšího prezidenta, zviklat,“ dodal Doubrava. 

Jak se o demonstracích informovalo dříve...

„Začnu nejdřív trochu od nedávné historie. Obdobné demonstrace (tehdy současně ve třech městech ČR – v Praze, v Brně a v Ostravě) proběhly před pěti roky. Ano, přiznávám, byl jsem jejich spoluorganizátorem. Byly to demonstrace proti Nečasovi a Kalouskovi a jejich ‚povedené‘ vládě a dosavadní politice. Takové publicity jako těm včerejším se jim však vůbec nedostalo. Naopak, téměř a celkem úspěšně se to v médiích tajilo. Úplně pak to, že po té ostravské (zúčastnilo se jí  zhruba pět až šest tisíc osob) se pak nespokojený dav v řádu několika stovek jejích účastníků shromáždil před budovou ČT Ostrava na protest proti způsobu jejího informování, a několik osob v řádu jedné až dvou desítek proniklo do vestibulu budovy ČT. Nechybělo mnoho, aby tehdy nespokojený dav nevnikl do budovy ČT mnohem razantněji... Dojmu, že někdo z tehdy vládnoucích se uměl postarat o to, aby informace o tehdejších demonstracích se moc nešířily, se řada tehdejších účastníků nezbavila dodnes. A jen tak mimochodem, z druhé strany – kde byli tehdy pan Babiš a všichni ti jeho dnešní halasní kritici Miroslava Kalouska a Nečasovy vlády?“ uvedl poslanec Karel Fiedler.

„A teď ke dnešní otázce. Nemohu se zbavit dojmu, že na spontánní demonstrace byly ty včerejší až moc dobře připravené a zorganizované. Vidím tam spojitost mezi těmi dřívějšími proti Zemanovi a včerejšími proti hlavně Babišovi (a Zemanovi). Rád bych se mýlil, ale ten pocit mám. Dnešní oprávnění kritici z okruhu politických lídrů kritizují Andreje Babiše mimo jiné za jeho vliv na jeho vlastní média. Můj názor je ten, že sami ho v minulosti také měli, jen ho uměli mnohem lépe maskovat – ta média přímo nevlastnili nebo jim byla nakloněna přes spřízněné vlastníky či manažery. Jsem přesvědčen o tom, že většina občanů si nepřeje další politické pokračování ani premiéra Sobotky, ani Miroslava Kalouska a naštěstí, doufám, roste počet i těch, kteří ani Andreje Babiše. Pro všechny tři navzájem platí známý příměr ‚zloděj křičí chyťte zloděje!‘, nebo ‚jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet‘. Těžké rozhodování budou mít občané v nadcházejících volbách. Čím dál častěji slýchám ‚nemám koho volit‘. Zda včerejší demonstrace byly jen epizoda, nebo mohou být zásadním zlomem, ukáže další vývoj. Bude záležet i na tom, jak moc byly opravdové,“ dodal Fiedler. 

Šlo o spontánní nápad, který jsem dostala při pohledu na inzerát Andreje Babiše...

Svolavatelka akce Šárka Fialová sama přiznala, že tolik lidí nečekala. Na sociálních sítích se jich nahlásilo o dost méně. „Demonstrace je zaměřena na dva lidi, kteří zneužívají ústavu a pohrdají lidmi. Prezident ani ministr financí nejsou velký šéf. To jsme my,“ dodala. Z pódia také byli demonstranti upozorněni, že Babiš vzkázal, že se staví, tak aby na něj nikdo neházel kameny či neplival, aby si mohl vyslechnout, co si o něm lidé myslí. 

„Možná by stálo za to říct trošku víc o tom, kdo jsme a proč jsme tuhle akci odstartovali, aby nevznikala zbytečná nedorozumění. Svolavatelem demonstrace jsem já, Šárka Fialová, jako občan. Šlo o spontánní nápad, který jsem dostala při pohledu na inzerát Andreje Babiše. Těsně po nahlášení pak s propagací hodně pomohl pan prezident svým chováním při jednání s premiérem. Nejde ale o podporu pro žádného politika. Jde o pokus na poslední chvíli dát najevo, že lidí, kteří nesouhlasí s oligarchickými manýry pana Babiše a slušným slovem nepojmenovatelným chováním pana Zemana, je opravdu hodně a že se právě teď utrhlo ucho pověstného džbánu. Konkrétní cíle akce se týkají pouze těchto pánů,“ napsala svolavatelka akce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

22:25 Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální s…