Schillerová s Maláčovou rozjely další souboj. Tentokrát o věk odchodu do důchodu

16.08.2019 18:32

Mezi ministryněmi financí Alenou Schillerovou (nestr. za ANO) a práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) je ve vzduchu další spor. A to o zvýšení důchodového věku, o němž přemýšlí právě Schillerová. Maláčová však s tímto nesouhlasím. Píše o tom server Echo24.cz. O důchodové reformě psal v minulých dnech také server Seznam Zprávy.

Schillerová s Maláčovou rozjely další souboj. Tentokrát o věk odchodu do důchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

„Dokud tady bude ČSSD, věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude,“ uvádí razantně Maláčová, jež chce v září představit svoji důchodovou reformu. Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších  mělo pozitivní vliv na udržitelnost systému. „Snížilo by to výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně,“ uvedla Schillerová, jež je podle svých slov připravena tuto debatu na vládě otevřít. Zároveň dodala, že plně bude při přípravě konkrétního řešení respektovat hlavní pozici Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Původní text ZDE.

„Naším společným cílem je vytvořit stabilní důchodový systém, na němž by byla shoda napříč politickým spektrem a který by se neměnil s každou nastupující vládou, jako se stalo u tzv. druhého pilíře,“ sdělila Schillerová. 

Důchodovou reformu, jež je prioritou Babišovy vlády, má řešit odborný tým. Jako hlavní téma komise pak jsou spravedlivé důchody. „Čekám na doběhnutí komise pro spravedlivé důchody v září tak, abychom všechny oblasti skutečně vydiskutovali, a návrh představím na podzim. Bude to soubor pěti až deseti parametrických změn,“ uvedla Maláčová.

Podle serveru Seznam Zprávy se spekuluje o tom, že by mohlo dojít k navýšení odvodů pro osoby samostatně výdělečně činné, neboť ty podle ministerstva odvádějí do důchodového systému jen velmi malou část svých příjmů. Ministryně však žádné kroky zatím sdělovat nechce.

  • Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…