Scholz po telefonátu s Putinem: Pořád nepochopil, že invaze byla chyba

14.09.2022 23:02

Německý kancléř Olaf Scholz po telefonickém hovoru s ruským prezidentem uvedl, že Vladimir Putin nezměnil postoj k válce a nepochopil, že invaze na Ukrajinu byla chyba. Kancléř během telefonátu s šéfem Kremlu probral zejména válku na Ukrajině a její důsledky pro Evropu. Podle Scholze je nutné s Vladimirem Putinem i nadále hledat diplomatická řešení.

Scholz po telefonátu s Putinem: Pořád nepochopil, že invaze byla chyba
Foto: wikipedia
Popisek: Olaf Scholz

„Bohužel vám nemohu říct, že by tam teď zesílilo pochopení, že začít tuto válku byla chyba,“ řekl Scholz podle serveru iDnes.cz. „Ani nic nenaznačovalo, že tam teď vznikají nové postoje,“ dodal šéf německé vlády. Pokračoval, že je stále důležité s Putinem mluvit a nabízet mu vlastní pohled. „Neboť jsem pevně přesvědčen o tom, že Rusko se musí stáhnout, musí stáhnout své jednotky, aby mír v regionu dostal šanci. A každý den je mi jasnější, že je to jediná perspektiva,“ dodal Scholz, který s ruským prezidentem hovořil po třech měsících.

Vladimir Putin se tento týden telefonicky spojil také s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. OSN uvažuje o zahrnutí čpavku do obilné dohody, kterou díky zprostředkování této světové organizace uzavřely Moskva a Kyjev koncem července.

Zástupci zemí EU ve středu prodloužili na dalších šest měsíců platnost sankčního seznamu spojeného s útokem Ruska na Ukrajinu. Soupis nadále zahrnuje 1206 ruských jednotlivců a 108 organizací, oznámila Rada EU. Dalším termínem pro obnovení či přehodnocení individuálních sankcí je 15. březen 2023.

EU kromě opatření mířících proti jednotlivým lidem a organizacím přijala i bezprecedentní plošné postihy zasahující ruské finančnictví či technologický sektor. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové „je ruská ekonomika v důsledku těchto zásahů na cestě ke kolapsu“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

11:51 Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

Babiš, nebo Pavel. Zajeli jsme do městysu Mladé Buky, poznat, jak volby probíhají mimo Prahu. Slyšel…