Schwarzenberg: Koronavirus? Jsem dědek starý a pamatuji mnohem horší věci. Ta nemoc není tak hrozná

18. 5. 2020 12:54

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro server E15.cz ocenil zásah vlády Andreje Babiše (ANO) v době koronavirové pandemie. Vyčetl jí však, že své kroky vysvětlovala nedostatečně a pravděpodobně se spoléhala na jisté návyky ještě z dob komunistického panování v této zemi. Zároveň uvedl, že je dědek starý a pamatuje mnohem horší věci.

Schwarzenberg: Koronavirus? Jsem dědek starý a pamatuji mnohem horší věci. Ta nemoc není tak hrozná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Měli bychom uvažovat střízlivě a nenechat se hnát jak ze zdravotních, tak z hospodářských důvodů do paniky. Jsem dědek starý a pamatuji mnohem horší věci. Samozřejmě protektorát byl horší, taky situace po roce 1945 i po komunistickém puči v roce 1948. Ani nedosáhneme takového ožebračení jako v roce 1953 za takzvané měnové reformy. Z toho, co jsem zažil, není nic srovnatelné s pandemií koronaviru. Ve světovém měřítku jsme bohatý stát, máme velmi dobrý zdravotní systém. Ta nemoc není tak hrozná, není to španělská chřipka nebo mor. Měli bychom se zklidnit,“ konstatoval Schwarzenberg v rozhovoru pro server E15.cz.

Anketa

Vadí vám, že ministryně Schillerová možná neumí dobře anglicky?

7%
93%
hlasovalo: 11678 lidí

Skutečností podle Schwarzenberga je, že po skončení všech karanténních opatření bude celá republika, tedy všichni občané, chudší. Lidé se prostě budou muset uskromnit a nejezdit na dovolenou do Egypta, nýbrž např. do Tater. Sám prý pamatuje doby, kdy do Egypta  cestovali jen ti nejbohatší lidé.

Připomněl také, že za Karla IV. jsme byli jednou z nejbohatších zemí, ale sami jsme si to zkazili husitskými válkami. Za císaře Rudolfa II. jsme opět byli bohatou zemí, ale pak jsme si to v roce 1618 znovu sami pokazili občanskou válkou.

„I v letech 1938, 1948 a 1968 by to dopadlo jinak, kdyby se naši vládci nepodělali. Zrovna teď na to myslím, že jsme se od okupace navykli kapitulovat. Moje matka byla Rakušanka a měla na nás dosti skeptické názory. Říkala ale, že po mobilizaci chtěl každý bojovat, každý byl odhodlaný. Ale pak se kapitulovalo. Václav Havel svého času řekl, že už nikdy kapitulovat nesmíme. Věřím, že vyrůstá generace, která už nebude volit menší zlo a kapitulovat. To je vždycky cesta do pekla,“ varoval kníže.

Poté se zastal Evropské unie. Zdůraznil, že v oblasti zdravotnictví EU nemá prakticky žádné pravomoci. Zato v ekonomické oblasti je má, takže její největší role přijde teď při řešení hospodářské krize. Lépe by bylo, kdybychom měli euro, ale když už ho nemáme, je to prý naše chyba.

Ocenil, že vláda Andreje Babiše (ANO) v koronavirové krizi zasáhla. Jen jí vyčetl, že své kroky vysvětlovala nedostatečně a pravděpodobně se spoléhala na jisté návyky ještě z dob komunistického panování v této zemi.

„Některé kroky byly zmatené. Vláda nedostatečně vysvětlovala nouzový stav, nedělala osvětu. Spolehla se na starý mechanismus z totalitního režimu, že befel je befel. Každá vláda ráda straší, neboť tím získá větší pravomoci,“ pravil Schwarzenberg.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroupa pod tlakem. „To by Hamáček musel být blázen,“ napadlo kolegu. A začal se ptát

18:38 Kroupa pod tlakem. „To by Hamáček musel být blázen,“ napadlo kolegu. A začal se ptát

Žurnalista Janek Kroupa si stojí za svojí verzí článku, dle kterého chtěl vyměnit ministr vnitra Jan…