Sdružení zajímá, zda se prověřují údajné průtahy v kauze MUS

11.10.2013 14:40

Veřejnost proti korupci zajímá, zda se stále prověřuje podezření, že se Česká republika nepřipojila včas k trestnímu řízení ve Švýcarsku s náhradou škody v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Sdružení se proto obrátilo s dotazem na Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČTK to dnes řekla Hana Marvanová z ustavujícího výboru sdružení. To už v prosinci 2011 podalo kvůli včasnému neuplatnění nároku trestní oznámení na tehdejší vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze a ministerstva financí. Vyjádření Vrchního státního zastupitelství se ČTK pokouší získat.

Sdružení zajímá, zda se prověřují údajné průtahy v kauze MUS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

"Dostali jsme sice vzápětí informaci, že to bude šetřeno, ale od té doby nemáme žádné zprávy. K výzvě jsme se rozhodli i proto, že se teď ukázalo, že kauza byla podložená tím, že ve Švýcarsku padl rozsudek," řekl Marvanová. "Myslíme si proto, že je na místě vyšetřit odpovědnost, kdo za nepřipojení ČR k řízení může," dodala Marvanová.

Od našeho podání trestního oznámení jsou to dva roky a stále se nic neděje

Sdružení na základě právních analýz tvrdí, že bývalé vedení pražských státních zástupců a pracovníci ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska spáchali trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku. "Škoda pro ČR je minimálně dvě miliardy korun. Není možné, aby za takové poškození nepřišel trest," uvedla Marvanová.

Podle jejího kolegy ve výboru sdružení, sociologa Ivana Gabala, je nečinnost české strany nepochopitelná. "Švýcarská státní zástupkyně české orgány opakovaně vyzývala, aby se k trestnímu řízení připojily. Bez jakéhokoliv ohlasu. Je nutné zjistit, proč se k tomu ČR nepřipojila," uvedl Gabal, který je lídrem středočeské kandidátky KDU-ČSL.

Marvanová kritizuje české vyšetřovatele i kvůli průtahům. "Od našeho podání trestního oznámení jsou to dva roky a stále se nic neděje. Stejně jako v celé privatizační kauze. Rozplést to musela až švýcarská justice, mimochodem v rekordním čase. Soud jim trval šest měsíců," upozornila Marvanová.

MUS vznikla v listopadu 1993 spojením tří bývalých státních dolů

Veřejnost proti násilí se také pozastavuje nad nečinností vlády. "Za normálních okolností by po včerejším rozhodnutí švýcarského soudu okamžitě mimořádně zasedla vláda a zadala by vypracování analýzy, kde jsou ty osoby, které mohou za to, že se v ČR nic nevyšetřovalo. První trestní oznámení přitom padla už před deseti lety," doplnila Marvanová. Podle ní je smutné, že teprve švýcarská justice dokázala rozkrýt privatizační podvody a miliardové úniky.

Soud ve švýcarské Bellinzoně ve čtvrtek shledal bývalé představitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého vinnými z podvodů a praní špinavých peněz a uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Odsouzení, kteří vinu odmítají, se mohou proti rozsudku do 30 dnů odvolat.

MUS vznikla v listopadu 1993 spojením tří bývalých státních dolů. V květnu 1998 za úřednické vlády Josefa Tošovského český stát ztratil nad firmou kontrolu, když doly ovládla americká společnost Appian Group, která skoupila volně dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy. V červenci 1999 vláda Miloše Zemana prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v dolech za 650 milionů korun. V červnu 2005 začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, které byly údajně následně vyprány ve Švýcarsku. Švýcarské úřady proto zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (asi 12,5 miliardy Kč).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…