Šéf KSČM Filip: Jedu do Moskvy zachraňovat naše pracovní místa

05.11.2014 7:14

Předseda KSČM Vojtěch Filip jede do Moskvy, protože přijal pozvání do ruského parlamentu. Jeho hostitel je sice na seznamu nežádoucích osob Evropské unie i Spojených států amerických, ale to nevadí ani šéfovi komunistů, ani předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Ten mu totiž cestu schválil s tím, že zákaz cestování se týká Rusů k nám a nikoli našich do Ruska. Filip se hájí tím, že jede zachraňovat pracovní místa a zařídit dotace z ruského rozpočtu.

Šéf KSČM Filip: Jedu do Moskvy zachraňovat naše pracovní místa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Místopředseda sněmovny Filip odlétá na dva dny na oficiální návštěvu Moskvy. Pozvání přišlo od předsedy Státní dumy Sergeje Železňaka, který je kvůli podílu na anexi Krymu na americkém a evropském seznamu nežádoucích osob. Lidové noviny uvádějí, že nemůže cestovat do USA ani EU a byl mu obstaven majetek v zahraničí.

Delegace měla být původně pětičlenná, ale nakonec jede Filip sám. Poté, co se vyhrotila situace na Ukrajině, když Rusko uznalo výsledky voleb na území ovládaném separatisty, Poslanecká sněmovna nepodpořila vyslání oficiální delegace do Moskvy.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura také zkritizoval, že pozvánka od ruského velvyslance nepřišla do dolní komory, ale přímo šéfovi komunistů Filipovi. Když se ukázalo, že s cestou kromě ODS nesouhlasí ani lidovci a TOP 09, rozhodl se prý Filip žádost o schválení poslanecké cesty stáhnout z organizačního výboru. Nicméně předseda sněmovny Jan Hamáček mu cestu schválil a podepsal. To se však Stanjurovi nelíbí. „Hrubě se nám to nelíbí. Budeme se ptát předsedy sněmovny, proč cestu Vojtěcha Filipa schválil, a jeho samotného, co přesně tam dělal,“ řekl Stanjura LN.

Filip: Jedu zachránit pracovní místa a dotace

„Vojtěch Filip je legitimně zvolený představitel Poslanecké sněmovny, a já jsem neviděl důvod, proč mu cestu neschválit,“ uvedl pro LN Hamáček. Uvalené sankce podle něj ničemu nebrání. „Zákaz cestování se týká Rusů k nám, nikoli českých politiků do Ruska,“ míní sociální demokrat. Hamáček také dodal, že je třeba vést dialog s Ruskem.

Proti Filipově cestě do Ruska se postavilo hned několik klubů. „Někdo tam jet musí, když o tom nebyl konsenzus,“ okomentoval své rozhodnutí Filip. To, že ho zve právě Sergej Železňak, šéfovi komunistů podle zjištění LN nedělá problém. „To mi teda vůbec nevadí… Jedu do Moskvy zachránit dva až tři tisíce pracovních míst, dojednat, aby naše firmy dostaly dotace z ruského rozpočtu,“ vysvětlil Filip důvody své návštěvy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

21:14 „Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na svém twitterovém profilu vymezila proti ruské dezin…