Šéf KSČM Filip: Jedu do Moskvy zachraňovat naše pracovní místa

5. 11. 2014 7:14

Předseda KSČM Vojtěch Filip jede do Moskvy, protože přijal pozvání do ruského parlamentu. Jeho hostitel je sice na seznamu nežádoucích osob Evropské unie i Spojených států amerických, ale to nevadí ani šéfovi komunistů, ani předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Ten mu totiž cestu schválil s tím, že zákaz cestování se týká Rusů k nám a nikoli našich do Ruska. Filip se hájí tím, že jede zachraňovat pracovní místa a zařídit dotace z ruského rozpočtu.

Šéf KSČM Filip: Jedu do Moskvy zachraňovat naše pracovní místa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Místopředseda sněmovny Filip odlétá na dva dny na oficiální návštěvu Moskvy. Pozvání přišlo od předsedy Státní dumy Sergeje Železňaka, který je kvůli podílu na anexi Krymu na americkém a evropském seznamu nežádoucích osob. Lidové noviny uvádějí, že nemůže cestovat do USA ani EU a byl mu obstaven majetek v zahraničí.

Delegace měla být původně pětičlenná, ale nakonec jede Filip sám. Poté, co se vyhrotila situace na Ukrajině, když Rusko uznalo výsledky voleb na území ovládaném separatisty, Poslanecká sněmovna nepodpořila vyslání oficiální delegace do Moskvy.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura také zkritizoval, že pozvánka od ruského velvyslance nepřišla do dolní komory, ale přímo šéfovi komunistů Filipovi. Když se ukázalo, že s cestou kromě ODS nesouhlasí ani lidovci a TOP 09, rozhodl se prý Filip žádost o schválení poslanecké cesty stáhnout z organizačního výboru. Nicméně předseda sněmovny Jan Hamáček mu cestu schválil a podepsal. To se však Stanjurovi nelíbí. „Hrubě se nám to nelíbí. Budeme se ptát předsedy sněmovny, proč cestu Vojtěcha Filipa schválil, a jeho samotného, co přesně tam dělal,“ řekl Stanjura LN.

Filip: Jedu zachránit pracovní místa a dotace

„Vojtěch Filip je legitimně zvolený představitel Poslanecké sněmovny, a já jsem neviděl důvod, proč mu cestu neschválit,“ uvedl pro LN Hamáček. Uvalené sankce podle něj ničemu nebrání. „Zákaz cestování se týká Rusů k nám, nikoli českých politiků do Ruska,“ míní sociální demokrat. Hamáček také dodal, že je třeba vést dialog s Ruskem.

Proti Filipově cestě do Ruska se postavilo hned několik klubů. „Někdo tam jet musí, když o tom nebyl konsenzus,“ okomentoval své rozhodnutí Filip. To, že ho zve právě Sergej Železňak, šéfovi komunistů podle zjištění LN nedělá problém. „To mi teda vůbec nevadí… Jedu do Moskvy zachránit dva až tři tisíce pracovních míst, dojednat, aby naše firmy dostaly dotace z ruského rozpočtu,“ vysvětlil Filip důvody své návštěvy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…