Šéf parlamentu Norska k odebírání dětí: Je to věc norských zákonů a norského kodexu

2. 6. 2016 9:04

Podle předsedy norského parlamentu Olemica Thommessena se přístup Barnevernetu k Česku podstatně změní. Uvedl to v rozhovoru pro dnešní deník Právo.

Šéf parlamentu Norska k odebírání dětí: Je to věc norských zákonů a norského kodexu
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka
reklama

Ve středu se Norsko formálně připojilo k Haagské úmluvě o ochraně a právech dětí. Podle Thommessena tak nastane velká změna v mezinárodním fungování Barnevernetu. „Bude velmi úzce spolupracovat s podobnými úřady v jiných zemích, které také přijaly úmluvu. To se týká i České republiky. Jestliže se tedy v budoucnu dostane český občan pod ochranu Barnevernetu, ten osloví i české orgány sociálně-právní ochrany dětí. Myslím si, že je to správná cesta k porozumění různým kulturním odlišnostem,“ podotkl Thommessen.

Podle něj to však neznamená, že by došlo k připuštění chyb ve fungování Barnevernetu. Ten má v Norsku velikou důvěru. „To, jak přistupujeme k českým rodinám, není politickou otázkou. Je to věc norských zákonů a norského kodexu. Samozřejmě pokud jde o děti, je to vždy citlivé a složité a doufám, že kauza paní Michalákové brzy skončí. Zároveň bych chtěl zdůraznit, že naše zákony a celý náš systém jsou založeny na tom, že zohledňují nejlepší zájem dítěte,“ dodal Thommessen.

Ten zároveň uvedl, že pro Norsko je klíčová demokratizace. „Skutečná demokracie je podle mě založena na zapojení široké společnosti. Ideál skutečné demokracie stojí na společnosti, kde každý na sebe samého pohlíží jako na součást celku. Lidé musí cítit, že do společnosti patří, že mají možnost se zapojit a že mohou komukoliv nabídnout to nejlepší, čeho jsou schopni,“ myslí si. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

7:50 Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

TÝDEN V MÉDIÍCH Velký zástup poslanců by se měl silně ohradit proti arogantnímu vyjádření generálníh…