Jedním z doporučujících bodů průmyslníků vládě je příjetí eura. Jde o politické rozhodnutí, ale zdá se, že tato vláda nic takového v plánu nemá: „Přijetí eura by bylo dobré pro podporu exportu, pro snížení převodových nákladů a byli bychom v dění eurozóny. Tato vláda tomu ale říká jasné ne,“ pokrčil prezident svazu rameny, s dovětkem, že při vstupu do Evropské unie bylo však přijetí eura jednou z podmínek, kterou jsme garantovali.
Čeští občané však většinově euro nechtějí. Veřejnost je těžké přesvědčit o výhodách přijetí eura, když se nedaří přesvědčit ani samotné politiky. Podle Hanáka jde totiž o „záležitost PR“: „Je to tak před každými volbami. Český občan chce mít dobrou a levnou dovolenou, čili žádná politická strana před volbami tento problém neotevře,“ povzdechl si nespokojeně.
Přijetí eura je přitom záležitost, která by velmi pomohla českým firmám a české ekonomice. „Dnes odhadujeme, že 18 až 20 procent faktur platí české firmy v eurech,“ poukázal Hanák.
Premiér Andrej Babiš má na věc jiný názor. Často argumentuje tím, že euro nechce, abychom neručili za řecké nebo italské dluhy. „Tím, že politická reprezentace dává tak najevo, že za jejího působení, a pravděpodobně tu může být i další čtyři roky, k přijetí eura nedojde, je tento náš boj jako boj s větrnými mlýny,“ míní prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab