Šéfa věznic popotahovala protikorupční kriminálka. Po dvou letech stíhání v tichosti zrušili

17.02.2014 20:52

Trestní kauza kolem nákupu budovy někdejšího kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku skončila pro vyšetřovatele z protikorupční policie fiaskem. Nově určený státní zástupce z Prahy 3 Jiří Valsamis totiž zrušil v tichosti trestní stíhání exšéfa Vězeňské služby Luďka Kuly a někdejšího ekonomického náměstka Ministerstva spravedlnosti Františka Steinera. Na skutečnost upozornil server Novinky.cz.

Šéfa věznic popotahovala protikorupční kriminálka. Po dvou letech stíhání v tichosti zrušili
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Valsamis tak učinil v tichosti 10. února tohoto roku, tedy bez deseti dnů přesně po dvou letech od obvinění, a vyhověl tak stížnostem Kuly i Steinera. Zatímco o nich ale žalobci rozhodují v řádech dnů až týdnů, v tomto případě to trvalo neuvěřitelné dva roky.

Deník Právo uvedl, že v usnesení navíc státní zástupce policistům nepřímo naznačil, že mají případ definitivně odložit. Valsamis totiž konstatoval, že se obvinění žádného trestného činu nedopustili, a to ani úmyslně, ani z případné nedbalosti, a dokonce podle něj státu vůbec nevznikla škoda, jak tvrdila policie.

Hrozilo jim až devět let za mřížemi

Detektivové je oba podezřívali ze zneužití pravomoci a z porušování povinnosti při správě cizího majetku za to, že prý nevýhodně koupili zmíněný zchátralý objekt ve Vidnavě za 29 milionů korun, z něhož se měl stát detenční ústav pro sexuální devianty. Uváděli také, že Kula i Steiner věděli o tom, že na jeho rekonstrukci nemá ministerstvo peníze. Oběma tak hrozil až devítiletý pobyt za mřížemi.

Žalobce ale nyní prohlašuje, že závěr policie, že „cena objektu ve Vidnavě rovná se škoda způsobená českému státu“ nemůže v žádném případě obstát. Dodává, že tuto skutečnost potvrdili i svědci, mezi nimi například i někdejší ministr financí Miroslav  Kalousek (TOP 09), který už dříve řekl, že způsobená škoda byla „nula“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi

11:44 Milion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi

Publicista a aktivista Jan Cemper na serveru Manipulátoři.cz upozornil na příspěvek jednoho z uživat…